Son Dakika Haberler

“Rota Kars” kitapçığı yayımlandı!

“Rota Kars” kitapçığı yayımlandı!
Okunma : 21 views Yorum Yap

Kars’ta gezilecek tarihi ve turistik alanları işaret eden ‘Rota Kars’ gezi rehberi yayımlandı.

Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan, ülkemizin en önemli kültür, inanç ve spor merkezlerinden biri olan Kars; İç Kalesi, Hasan Harakani Külliyesi, Tabyaları, Ani Örenyeri, Sarıkamış Kayak Merkezi ve Çıldır Gölü gibi değerleri ve çeşitli yöresel yemekleri ile son yılların gözde turizm ve gastronomi şehirlerinden biri haline geldi.

Şehre artan bu ilgiye katkıda bulunan Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kars’ı ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilere rehberlik etmesi amacıyla şehrin gezi rotalarını içeren rehber yayımladı. Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Ani Arkeolojik Alanı Alan Başkanı/Kazı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan ile yerel araştırmacılardan İbrahim Süleymanoğlu’nun yazarlığını yaptığı kitapçık, içerisindeki fotoğraflar ile de aynı zamanda bir albüm niteliği taşıyor.

Kitapçık hakkında bilgi veren Dr. Arslan, kitapçığın Kars’ın coğrafi durumu ve kısa tarihçesiyle başlayarak özellikle Kars Vadisi olarak da bilinen Kars Kalesi eteklerindeki Osmanlı devri kültür varlıkları ile Ani Örenyeri, Sarıkamış Kayak Merkezi ve Çıldır Gölü gibi önemli merkezleri konu edindiğini söyledi.

Arslan açıklamasını şöyle sürdürdü: “İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hayrettin Çetin’in koordinatörlüğünde hazırlanan bu kitapçık ile Kars’ın sadece tarihi değerleri değil aynı zamanda kültürel ve doğal güzelliklerinin de tanıtılması amaçlandı. Bu bağlamda; başta Kars Kalesi ve çevresindeki Osmanlı devri eserleri ile 19. yüzyılda inşa edilen tabyalar da anlatılmış oldu. Kentin Türk-İslâm dokusu ile birlikte Rus işgalinden miras kalan Baltık mimarisi ve UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde bulunan Ani Örenyeri ise ayrı bir bölümle tanıtıldı. Şehirdeki somut olmayan kültürel mirasa da değinilerek; âşıklık geleneği, cirit ve yöre yemeklerinin de kitapçıkta yer alması sağlandı. Ayrıca ilçelerimizde bulunan önemli kültürel ve doğal zenginlikler de dâhil edilmiş oldu. Bu vesile ile çalışmamıza büyük destek sağlayan Kars Valisi/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz’e, Kars Milletvekillerimiz Sayın Ahmet Arslan ile Sayın Prof. Dr. Yunus Kılıç’a, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Hayrettin Çetin’e, Müze Müdür Vekilimiz Sayın Tuğba Tamdoğan’a ve tabi ki kıymetli fotoğraflarıyla kitapçığımızı süsleyen şehrimizin yerel araştırmacılarından Yıldırım Öztürkkan, Vedat Akçayöz, Cüneyt Çelik ve Ahmet Yılmaz’a teşekkürlerimizi sunuyorum’’ dedi.