Sağlık Bakanı Sezaryenle Doğuma Yeni Önlemler Geleceğini Açıkladı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Sağlık Bakanı Sezaryenle Doğuma Yeni Önlemler Geleceğini Açıkladı

15 Aralık 2017, Cuma 15:02:46 Kaydet Paylaş
Sağlık Bakanı Sezaryenle Doğuma Yeni Önlemler Geleceğini Açıkladı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Ahmet Demircan, sezaryenle doğum için alınan önlemlerin yetersiz kaldığını, doktorların halen daha risk almak istemedikleri için sezaryeni tercih ettiğini söyledi.

Türkiye’de sezaryeni azaltıp normal doğumu teşvik etmek için birçok tedbir alındı. Kanunlar bile devreye girdi ama sezaryen oranı daha da arttı. Doktorlara göre bu artışın sebebi problemli doğumlardaki ceza sistemi. Doktorlar kendilerini koruyan bir kanun çıkarılmasını bekliyor.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Ahmet Demircan, bu problemi çözeceklerini CNN TÜRK’e açıkladı.

Türkiye de her iki kadından biri sezaryenle doğum yapıyor ve oran giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı 2 sene önce sezaryen oranını düşürmek için harekete geçti. Normal doğumu teşvik için kanun çıkarıldı, mecburi olmadıkça sezaryene ceza getirildi. Ama geçen süre gösterdi ki oran azalacağına arttı. Sezaryenle doğum 2015 senesinde yüzde 51’ken bugün yüzde 53’lere kadar çıktı.

En mühim etken; doktorların komplikasyonlar sebebiyle ölümle neticelenen doğumlarda ceza alması. Doğum doktorları, bu konuda koruma yasası bekliyor.

Şimdi doktorlar hatalı olmadığı noktada, onları koruyacak kanun üstünde çalışılıyor.

Bazen 3-4 senesi bulabilen davalar ve cezalar yüzünden hem sezaryen artıyor, hem kadın doğum bölümünü seçen öğrenci sayısı giderek azalıyor. Kanunla bu problemin da çözülmesi amaçlanıyor.

(H.H.A.) MERKEZ/SILA G.

Okunma : 509
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler