SAĞLIK İÇİN TÜRKİYE’YE AKIN EDEN YABANCILAR | Hür Haber Ajansı

 

İndex

SAĞLIK İÇİN TÜRKİYE’YE AKIN EDEN YABANCILAR

14 Aralık 2017, Perşembe 10:30:10 Kaydet Paylaş
SAĞLIK İÇİN TÜRKİYE’YE AKIN EDEN YABANCILAR

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Yabancılar Türkiye’ye bu yıllın ilk 11 ayında 751 bin kişinin sağlık için geldiği tespit etmiştir.

Son senelerde sağlık turizminde büyük gelişme gösteren Türkiye’ye, bu senenin ilk 11 ayında 751 bin ziyaretçinin sağlık için geldiği tespit edildi. Konuyla alakalı yılbaşından bu yana medyaya yansıyan 50 binden fazla haberi inceleyen Medya takip ajansı Interpress’in Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nin verilerinden derlediği bilgilere göre Ocak ve Kasım ayları arasında Türkiye’ye gelen sağlık turisti sayısının son iki senenin rakamlarını geçtiği anlaşıldı. Türkiye’nin sene sonuna kadar 760 bin sağlık turisti rakamlarına ulaşılacağının da tahmin edildiği belirlendi.

 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye’ye sağlık için gelen turistlerin ağırlıklı olarak onkoloji, organ nakli, kalp ameliyatı gibi ağır tedaviler için Türkiye’yi tercih ettiği tespit edilirken bunun yanı sıra Türkiye’nin bu sene özellikle tüp bebek tedavisinde büyük artış gösterdiği saptandı. Tüp bebekte özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa’dan yoğun talep meydana gelirken tüp bebek tedavisi için gelen turist sayısında yüzde 100 artış görüldüğü belirlendi. Yurtdışındaki tüp bebek merkezlerinde başarı oranları yüzde 40 seviyelerindeykenTürkiye’de bu oranın yüzde 65-70’leri bulduğu anlaşıldı. Bu artışta bir başka etkenin ücret olduğu anlaşılırken Türkiye’de toplam 4 bin dolar civarında rakamlara tüp bebek hizmeti verilirken bu rakamın yurtdışında iki üç kata kadar çıktığı tespit edildi.

EN ÇOK GELEN ÜLKELER IRAK,LİBYA VE KAZAKİSTAN

Türkiye’ye gelen sağlık turisti sıralamasında Irak ilk esnada yer alırken bunu Libya ve Kazakistan’ın takip ettiği belirlendi. Irak’ta savaş sebebiyle ülkemize organ nakli, ağır yanık gibi hastalıkların tedavisi için gelenler öne çıkarken son dönemlerde gelen kişi sayısında büyük artış meydana gelen Kazakistan’ın ise daha fazla onkoloji tedavileri için ülkemizi tercih ettiği anlaşıldı. Avrupa’dan gelen sağlık turistlerinin ise daha fazla estetik ve saç ekimi için Türkiye’yi tercih ettikleri tespit edildi.

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 309
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler