SAĞLIKLA ATAN MİNİK KALPLER | Hür Haber Ajansı

 

İndex

SAĞLIKLA ATAN MİNİK KALPLER

10 Aralık 2017, Pazar 13:30:55 Kaydet Paylaş
SAĞLIKLA ATAN MİNİK KALPLER

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından desteklenen, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi beraberliğinde hayata geçirilen ‘Minik Kalpler’ projesi sayesinde, erken teşhisle birlikte çocukların kalple ilgili olası sorunları engelleniyor.

2016 yılında başlayan ve 20 bin çocuğa kalp taramasının yapılması hedeflenen projede, hedefe gittikte yaklaşılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kalp taraması yapılan çocukların sayısı 7 bin 500’e ulaştı. EKG’si çekilen çocukların bin 30’u kontrol amaçlı hastaneye çağırılırken, 189 çocukta patolojik bulguya rastlandı.

Projede, Büyükşehir Belediyesi ile çalışmanın hem maddi hem de manevi anlamda kendilerine çok şey kattığını ifade eden Prof. Dr. Olgu Hallıoğlu Kılınç, “Biz burada proje kapsamında çocuk kardiyoloğu arkadaşlarımızla birlikte projeye özel kurduğumuz bir sistemle kalp taraması yapılan çocuklarımızın sonuçlarını değerlendiriyoruz ve erken teşhis açısından çok güzel sonuçlara ulaştık. Şu ana kadar değerlendirdiğimiz 7 bin civarında EKG oldu. Bu öğrencilerden bin kadarını olası risk durumundan çağırdık. Bu çocuklarımızın 189 tanesinde patolojik bulgu saptadık. Aralarında çok ciddi ritim bozukluğu olanlar var. Bir kısmı izlem gerektiren hastalardı. Bu proje çok güzel bir proje ve halkımız da çok memnun. Çocuklarımızdaki olası hastalıklarda erken teşhis ve tedavi açısından oldukça faydalı bir proje” dedi.

Yrd.Doç.Dr. Derya Karpuz ve Uzman Doktor Dilek Giray tarafından kontrol edilen EKG’lerde risk altında olan çocukların aileleri bilgilendiriliyor ve gerekli önlemler alınıyor. Risk altında olan çocukların düzenli kontrolleri devam ederken, ilaç tedavisi verilen ve ameliyat olan çocukların takibiyle devam ediliyor.

(H.H.A.) MERSİN/SILA G.

Okunma : 474
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler