Sahte olan oy pusulası geçerli değildir | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Sahte olan oy pusulası geçerli değildir

17 Nisan 2017, Pazartesi 10:22:44 Kaydet Paylaş
Sahte olan oy pusulası geçerli değildir

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
YSK Başkanı Sadi Güven, referandum sonrasında gündeme gelen iddialara ilişkin yaptığı değerlendirmede, oy pusulalarının sahte olmadığını ifade etti.

Güven, mühürsüz oy pusulaları tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Güven yaptığı açıklamada, "Geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları YSK tarafından üretilen, sahte olmayan zarflardır" dedi.

YSK oylamada mühürsüz oy pusulalarının dışarıdan getirildiği kanıtlanmadığı sürece geçerli sayılmasına karar vermiş, referanduma 'Hayır' oyu verilmesini savunan CHP ve HDP de, YSK'nın kararının referandumun meşruiyetine gölge düşürdüğünü açıklamıştı.

YSK Başkanı Güven Ankara'da gazetecilerin soruları üzerine, "Vatandaşa verilen ve geçersiz olduğu öne sürülen zarf ve oy pusulaları YSK tarafından üretilmiştir ve geçerlidir" dedi.

Güven şöyle devam etti:

"Oy kullanma hakkına sahip vatandaş kendisine verilen sahte olmayan oy pusulasını usulüne uygun olarak sandığa atmıştır.. Yaptığımız işlemler ilk kez yapılmış değildir. Bizden önce de oyların sahte olmadığı ispat edilmediği müddetçe YSK oyların geçerli olduğuna hükmetti."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger "şekil şartları dahil" sandıkların yaklaşık yüzde 60'ına itiraz edeceklerini açıklamıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "YSK bu referandumu tartışmalı hale getirmiştir" değerlendirmesi yapmış, AKP Sözcüsü Yasin Aktay da CHP'den gelen yorumlar üzerine Reuters'a verdiği demeçte, "Şaibe maibe yok.. Böyle diyorlarsa itirazlarını yapsınlar, sonucu hep birlikte takip edelim" ifadesini kullanmıştı.

KESİN SONUÇLAR 11-12 GÜN SONRA

YSK'nın dün oy pusulaları ile ilgili aldığı kararın sandık kurullarının hatasının ortadan kaldırılması olduğunu dile getiren Güven, referandumun kesin sonucu ile ilgili olarak "YSK 11-12 gün sonra kesin sonuçları bilecektir" diye konuştu.

(H.H.A.)KARS/S.D.

Okunma : 621
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler