SEVGİLİSİNİN İNTİKAMINI ALMAK İÇİN KONYA’DA KENDİNİ PATLATMAK İSTEYEN PKK’LI | Hür Haber Ajansı

 

İndex

SEVGİLİSİNİN İNTİKAMINI ALMAK İÇİN KONYA’DA KENDİNİ PATLATMAK İSTEYEN PKK’LI

25 Aralık 2017, Pazartesi 09:24:38 Kaydet Paylaş
SEVGİLİSİNİN İNTİKAMINI ALMAK İÇİN KONYA’DA KENDİNİ PATLATMAK İSTEYEN PKK’LI

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Konya’da PKK’lı terörist kız polise karşı canlı bomba saldırısı yapma girişimindeyken yakalandı. Rojda kod adı olan Necla Yıldız’ın intikam almak için böyle bir girişimde bulunduğu açıklandı.

Konya’da polise yönelik canlı bombalı eylem hazırlığındayken yakalanıp tutuklanan PKK’nın gençlik yapılanma mensubu ‘Rojda’ kod isimli Necla Yıldız (26), ‘PKK/KCK silahlı terör örgütüne mensup olma’ suçundan 9 sene hapis cezasına çarptırıldı.

 

SEVGİLİSİ ÇATIŞMADA ÖLMÜŞ

Necla Yıdız’ın 2015 senesinde Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde çatışmada öldürülen ‘Roni Serhat’ kod isimli YDG-H’li sevgilisi Mehmet Şefa Gündüz’ün intikamını almak için eylem yapmaya hazırlandığı öne sürüldü.

POLİS İHBAR ÜZERİNE TESPİT ETTİ

Konya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 5 Mayıs 2016 günü Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesi’nde oturan Şırnak nüfusuna kayıtlı Şeref B.’nin evine şüpheli bir kadın geldiği ihbarını aldı. İhbarı değerlendiren polis, eve gelen şüpheli kadının, canlı bomba kadın terörist listesinde bulunan ve Konya’ya da eylem yapmak için gelen Adıyaman nüfusuna kayıtlı Necla Yıldız olduğunu tespit etti.

KAFEDE YAKALANDI

Bunun üstüne harekete geçen polis, Şefer B.’nin evine operasyon düzenledi. Necla Yıldız’ın burada bulunmaması üstüne Şeref B.’nin kardeşlerinin evine de baskın yapıldı. Fakat buralarda da bulunmayan Yıldız, merkez Selçuk ilçesinde eğlenmeye gittiği bir kafede yakalandı. Necla Yıldız ile beraber irtibatlı olduğu Şeref B., kardeşleri Heybet ve Kudret B. ile yakınları Emrah A. ve Ömer N. gözaltına alındı. Necla Yıldız ve öbür 5 şüpheli suçlamaları kabul etmedi. Fakat zanlılardan Kudret B., Necla Yıldız ve öbür zanlıların eylem hazırlığında olduğunu itiraf etti. Kudret B. ifadesinde, Necla Yıldız’ın, kendisinden patlayıcı yapımı için ‘Amonyum nitrat’ istediği belirtti.

SEVGİLİSİ ÖRGÜTE KATMIŞ

Necla Yıldız’ın, 3 sene önce Selçuk Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü esnada tanıştığı ‘Roni Serhat’ kod isimli YDG-H’li Mehmet Şefa Gündüz beraber olmaya başladıktan sonra örgüte katıldığı ortaya çıktı. İki sevgilinin geçen sene Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çatışmalara katılmak için Diyarbakır’a gittiği ve orada güvenlik kuvvetlerine yönelik saldırılara katıldığı ileri sürüldü. Batmanlı Mehmet Şefa Gündüz, 27 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Lice, Hani ve Kocaköy ilçeleri arasında kalan bölge de güvenlik kuvvetleriyle girdiği çatışma da öldürüldü.

SEVGİLİSİ ÖLÜNCE KOBANİ’DE CANLI BOMBA EĞİTİMİ ALDI

Necla Yıldız’ın, sevgilisinin çatışmada ölmesinin sonrasında bir müddet Sur’da çatışmalara katıldığı ve daha sonra da Suriye’nin Kobani bölgesine giderek burada canlı bomba eğitimi aldığı ileri sürüldü.

‘İNTİKAM AL’ DENİLEREK KONYA’YA GÖNDERİLDİ

Necla Yıldız’ın, ortalama 6 ay burada eğitim aldığı ve bu esnada örgüt mensupları tarafından ‘Sevgilini öldürenlerin intikamını al’ diye bombalı eylem için hazırlandığı öne sürüldü. Sonrasında da Kobani’deki kampta tanıştığı ve gene polisin aranan canlı bombalı terörist listesinde yer verilen ‘Jinda’ kod isimli Zeynep B.’nin Konya’da yaşayan kardeşleri Şeref B., Heybet B. ve Kudret B.’nin yanına 4 Mayıs günü gönderildiği ileri sürüldü.

MAHKEMEDE KÜRTÇE İFADE VERDİ

Necla Yıldız ve öbür 5 şüpheli ile ilgili ‘Silahlı örgütü mensup olma’ suçundan 5 seneden 10 seneye kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na tutklu bulunan Necla Yıldız, davanın 9’uncu ve son celsesine SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile bağlandı. Necla Yıldız, Türkçe bilmesine karşın mahkeme başkanının sorularına Kürtçe olarak yanıt verdi. Yıldız’ın konuşmalarını müdafi avukatları tercüme etti. Necla Yıldız savunmasında, “Canlı bomba olduğum yönündeki iddiaları kabul etmiyorum. Ben Konya’ya üniversite arkadaşlarımı görmek için geldim. 2 gün kalıp gidecektim” şeklinde konuştu.

9 SENE HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme heyeti, Necla Yıldız’ı, ‘silahlı örgüte mensup olma’ suçundan önce 6 sene hapis cezasına çarptırdı. Yıldız’ın, ‘PKK/KCK silahlı terör örgütüne mensup olma’ suçunun sabit olduğu ve Terörle Mücadele Yasası kapsamına girdiğinden cezayı 9 seneye yükseltti. Mahkeme heyeti, aynı davada ‘silahlı örgüte mensup olma’ suçundan tutuksuz yargılanan öbür sanıklar Şeref B., Heybet B., Kudret B., Emrah A. ve Ömer N.’ye indirim takdiri uygulayarak 2’şer sene 6 ay hapis cezası verdi. Sanıklardan Ömer N.’nin örgütün propagandasını da yaptığı gerekçesiyle cezayı 3 sene 9 ay hapis cezasına yükseltti.

 

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ SÜNDÜZ E.

 
Okunma : 360
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler