SEYYAR SATICILAR ZENGİN OLMA YOLUNDA! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

SEYYAR SATICILAR ZENGİN OLMA YOLUNDA!

19 Aralık 2017, Salı 07:26:20 Kaydet Paylaş
SEYYAR SATICILAR ZENGİN OLMA YOLUNDA!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Sabah saatlerinin vazgeçilmezi seyyar kahvaltı satan kişilerin aylık 6 bin lirayı buluyor.

Köfte, kokoreç, tavuklu pilav ve çiğköfte gibi Türkiye’nin sokak öğünleri arasında öyle bir lezzet var ki, sessiz ve derinden açık ara şampiyonluğa oynuyor. Onlar; her Sabah her yerde karşımıza çıkan seyyar kahvaltıcılar. ‘Sessiz’ diyoruz çünkü, sabah mahmurluğu içinde, ‘Ustam, 1 peynirli sarsana’, sözleriyle alacağımızı alıp günaydın bile demeden yanlarından hızla uzaklaşıyoruz. Bunu yaparken sokaktaki kahvaltı otomobillerini devasa bir sektöre dönüştürdüğümüzü fark etmiyoruz.

 

4 SAATLİK MESAİDE CİRO TAMAM

Piyasası, 50 lirayı bulan serpme kahvaltılara, Pazar günü Bebek sahilindeki son Moda brunch’lara sanki meydan okuyor. Hem de aylık 6 bin lirayı bulan kazançlarıyla. 50 kuruş yahut 1 liradan aldığınız börek yahut poğaçanın günlük getirisi 200 lirayı aşarken, ekmek arası bol malzemeli 5 liralık sandviçler, günde 300 liradan fazla para bırakıyor. Kimileri belediyeye 650 lira işgaliye öderken; kimileri malumunuz seyyar kaçaklardan. Çoğunun mesaisi sabah saat 6 gibi metro çıkışı ve otobüs durakları gibi stratejik yerleri tutarak başlıyor ve 10’da bitiyor.

“SEN BİLGİSAYARINI AÇARKEN BENİM GÜNÜM YENİ BAŞLIYOR”

Tezgahlarında domatesten zeytin ezmesine, haşlanmış yumurtadan ekmeğe sürülen çikolataya kadar onlarca çeşit var. En yoğun satışlar bizlerin işe yetişmeye çalıştığımız saatlerde yapılıyor. Ve ne acıdır ki bizler plazadaki yerimizi alırken, onlar tezgahı kapatıp evinin yolunu tutuyor. Aralarında mühendisliği bırakıp kahvaltı otomobilinin peşine takılan yok. Fakat haberde yazan koşulları okuyan ne doktorlar ne mühendisler herşeyi bırakıp bir tezgah açmak isteyebilir. Hatta içimizden birileri haberin sonunda istifa edebilir.

10 ÇEŞİT MALZEMELİ YARIM 5 TL

Mecidiyeköy’de yoğunluktan fırsat bulup konuştuğumuz Hikmet Er, yarım ekmek 10 çeşit malzemeli öğünü 5 liradan hazırlıyor. “Bu saatte bu şekilde mükellef bir kahvaltıyı kim hazırlar sana?” sorusuyla söze başlıyor: “Bu işte birkaç yıl önce kimse yoktu. Şimdi marketler bile sandviç satıyor. Vatandaş ucuza sağlam kahvaltı yapıyor.” Er, her babayiğide nasip olmayacak seyyar büfesinde günde 200 liradan fazla ciro, aylık da 6 bin lirayı aşan kazancından gururla bahsediyor. İstanbul Çağlayan Adliyesi de kahvaltıcılardan geçilmiyor. Sandviçlerin saat 10 civarında bittiğini anlatan HASAN T. “Adliye’ye giden hakimi savcısı, boşananı kısacası herkes müşterim. Şu ünlü ekmeğe sürülen çikolatalar bile kapış kapış gidiyor. Günde 200 tane ekmek arası satışımız var” diyor.

“BÖREKLERDEN 50 LİRA KAR ELDE EDİYORUZ”

Simitçiler yanında İstanbul’un sokak lezzetleri arasında börekçiler de yer alıyor. Evlerinde yapıp yahut fırından aldıkları börek ve poğaçaları İstanbul’un sabah koşturmacası arasında satıyorlar. Çoğumuzun ayak üzeri ve ucuz yollu atıştırmalıkları onların karnını doyuruyor. Harbiye semtinin arka sokaklarını arşınlayan Adem amcaya ‘Günaydın’ diye başlıyoruz sohbete. 2 senedir bu işin içinde olduğunu belirtiyor. “Emekli aylığı ile geçinmek zor, üniversitede iki çocuk var” diyen Adem K. Eşinin hazırladığı böreklerden günde 50 liralık kar sağladığını belirtiyor. Saat 11’den sonrasının kendine kaldığını vurgulamayı ihmal etmiyor.

“2-3 BİN LİRA NET KARIMIZ VAR”

Fatih semtinde sabah saat 10’a kadar tezgah açan Börekçi Mustafa, Aksaray Fındıkzade hattını arşınladığı hikayesini şu şekilde anlatıyor: “Sizler işe giderken ben dönüyorum. Vatandaş, yüzümüze bakmadan 2 adet böreği alır hızla uzaklaşır malum, işe yetişecek. Bende dilim börek 1 lira, ev yapımı. Ara sıra fırından poğaça da alır tezgaha koyarım. Kazanca gelince ayda 2-3 bin lira net para bırakır.”

“İŞYERİNDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ BİZİZ”

Beşiktaş sahildeyiz, Yasin T. 2 sene önce gene bu satırlara misafir oldu. 10 senedir aynı yerde tezgah açan Yasin, Hali halet-i ruhiyemizi anında özetliyor: “Adam gidecek şu Levent’teki gökdelenin 45’İnci katına çıkacak ve tüm gün orada akşam 7’ye kadar çalışacak. Burası köprüden önceki son çıkış gibi bir yer bizimkisi. Beşiktaş sahilde ayak üzeri yarım ekmek kahvaltı, elinde bir bardak çay. Vatandaşın gün içinde başını kaşıyacak nefes alacak zamanı yok ki.” Yasin, diğerleri gibi aynı sloganı tekrarlıyor: “Böyle kral kahvaltıyı, bu saatte nerede yiyeceksin arkadaş!”

Kahvaltı piyasasındaki rakamları cazip bulan girişimcilere hemen bir bilgi verelim. İnternette satılık kahvaltı otomobillerini yaklaşık bin 500 liradan bulabilirsiniz. Günlük 200 liralık malzeme maliyeti ve belediye işgali parasını unutmayın.

YURT DIŞINA AÇILDI

Seyyar kahvaltıcılar, Ansel Mullins ve Yigal Schleifer’in hazırladığı ve yurt dışında ses getiren ‘İstanbul’un Arka Sokak Lezzetleri’ isimli kitaptaki yerini almış vaziyette. Bu sayede bizim atıştırmalıklar birçok turistin Türkiye tatilinde yapılacaklar listesinde yer alıyor. ‘Mehmet Demir ve Kahvaltı Arabası’ da uzun senelerdir bir Beyoğlu markası. İşin sırrını soruyoruz, yanıtı kesin ve net: “Biz onları severiz, sağolsun dostlar da bizi.” Demir’e iş fırsatlarını kastederek ”Siz en eskilerdensiniz” diyerek soruyoruz. Gülümsüyor: “Yenilerden kim kaldı ki.”

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 421
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler