Son dakika! Ege'de Yunan savaş uçağı düştü | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Son dakika! Ege'de Yunan savaş uçağı düştü

12 Nisan 2018, Perşembe 13:33:11 Kaydet Paylaş
Son dakika! Ege'de Yunan savaş uçağı düştü

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Yunan basınında yer alan son dakika haberine göre Ege'de Midilli adası yakınlarında Yunan savaş uçağı düştü. Yunan jetinin Ege'de Türk uçaklarını 'püskürtme operasyonuna' katılan iki jetten biri olduğu ve dönüş yolunda düştüğü iddia edildi. TSK ise yaptığı açıklamada iddiaları yalanlayarak herhangi bir Türk jetinin bölgede bulunmadığını duyurdu. AFP'nin geçtiği son bilgiye göre Yunan pilotun hayatını kaybettiği belirtildi.

Yunan Hava kuvvetleri’ne ait Mirage 2000-5 tipi bir savaş uçağı, Ege’de Skiros adası yakınlarında denize düştü. Uçağın ve pilotunun bulunması için geniş çaplı arama başlatıldı. Yunan basını, uçak ile saat 12:15'te Skyros adasının kuzeydoğusunda temasın kesildiğini yazdı

Yunanistan'ın Proto Thema gazetesi, savaş jetinin Türk uçaklarını engellemek için Ege'de görev yapan filoda bulunduğunu iddia etti.

Fransız haber ajansı AFP, Yunan pilotun hayatını kaybettiğini duyurdu.

İT DALAŞI İDDİASI

Yunan devlet televizyonu ERT, kazanın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçaklarla it dalaşından sonra meydana geldiği iddiasını duyurdu. Buna göre, Mirage tipi iki uçak Kuzey Ege’de TSK’ye ait uçaklarla gerçekleştirdikleri it dalaşından sonra Skiros Adası’ndaki piste dönüşe geçti ancak grup kaptanı olan pilotlardan birisiyle irtibat 12.15 sularında kayboldu. Gruptaki ikinci pilot, uçağın denize düştüğünü irtibat kulesine aktardı.

TSK: BÖLGEDE TÜRK JETİ YOKTU

Türk Silahlı Kuvvetleri, uçağın düştüğü sırada herhangi bir Türk jetinin bölgede bulunmadığını duyurdu.

İT DALAŞI NEDİR?

İlk olarak; it dalaşı aynı ülkeye ait pilotların kendi aralarında yaptığı bir antrenmandır. İkinci olarak ise; düşman veye iki ayrı ülkeni hava kuvvetleri pilotlarının birbirlerine üstünlük sağlamak için yaptıkları manevra taarruzudur.İki ülkenin uçaklarının silah ateşlemeden birbirlerine kilitlenmelerini amaç edinir.

MİRAGE 2000 SAVAŞ UÇAKLARI ÖZELLİKLERİ NELER?

Dünyanın en önemli savaş uçaklarından bir tanesi olup günümüzde birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Yapımı Fransa’ya ait olan bu uçağın yapan firma Fransız Dassault firmasıdır. Dördüncü nesil savaş uçağı kategorisinde bulunan bu savaş uçağı küçük ve düşük maliyetli bir uçak olması sebebiyle günümüze değin geliştirilmiş ve halende kullanılmaktadır.

İşte savaş uçaklarının özellikleri neler;

  • Mirage 2000 savaş uçakları tek motorlu bir savaş uçağı olup Mirage uçaklarının geliştirilmiş modelidir.
  • Mirage 2000 savaş uçakları tek pilotlu bir savaş uçağıdır.

-Günümüze değin bu uçaktan yaklaşık olarak 600 adet üretilmiştir. (Dünyada en çok üretilen savaş uçaklarından bir tanesidir)

  • Mirage 2000 savaş uçaklarının uzunluğu yaklaşık olarak 14,3 metre olup, kanat açıklığı 9,1 metre Yüksekliği ise 5,2 metredir. Bu bilgiler ışığında küçük bir savaş uçağı olduğu görülmektedir.

-Kanat alanı yaklaşık olarak 41 metrekaredir. Kanatlarına her metreküp için yaklaşık 335-340 kilogram arasında yük alabilmektedir.

-Boş ağırlığı 7,5 ton civarında olup, yüklü ağırlığı 13,8 tondur, kalkış yapabileceği azami ağırlık ise 17 tondur.

-Tırmanma hızı saniyede 285 metredir.

  • Mirage 2000 savaş uçaklarının birim maliyeti yaklaşık olarak 25 milyon dolar civarındadır. 
  • (H.H.A)KARS/ZEHRA.Ç.
Okunma : 257
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler