Tapuda üç boyutlu dönem başlıyor | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Tapuda üç boyutlu dönem başlıyor

11 Haziran 2018, Pazartesi 07:27:02 Kaydet Paylaş
Tapuda üç boyutlu dönem başlıyor

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, vatandaşların, elektronik ortamda konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olabileceği "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nde ilk adım olan pilot uygulamanın tamamladığını bildirdi.

13 bin konutu kapsayan alanda pilot uygulamayı tamamlandı

Yeni dönem için ilk adım atıldı

Adlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kadastro çalışmalarının neredeyse yüzde 100'ünün tamamlandığını, sadece bazı köylerde, sınırlardaki anlaşmazlıklardan dolayı yapılamadığını söyledi.

Bunun yeterli gelmediğini aktaran Adlı, hazırladıkları "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nin hayata geçmesiyle vatandaşların, e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) girerek, satın alacakları veya kiralayacakları konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olabileceğini kaydetti.

Proje sayesinde, emlak üzerinde yapılan olumsuz olayların da minimize edileceğini anlatan Adlı, "Eğer vatandaş bu teknolojiyi kullanabilir veya güvendiği kişiyle bunu kullanırsa yüzde yüz doğrulukları elde edebilecek." dedi.

Projenin aşamaları hakkında da bilgi veren Adlı, " İlk olarak kameralı uçaklarla uçuşlar yapılıp, fotoğraflanıyor ve elde edilen bilgilerden haritalar üretiliyor. Sonra bunların entegrasyonuyla ilgili ofiste çalışmalar yapılıyor.

(H.H.A)KARS/BÜLBÜL D.
Bu Haberin Manşeti :

Tapuda üç boyutlu dönem başlıyor
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 298
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler