Tarihteki İlk Plastik Cerrahi İşlem | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Tarihteki İlk Plastik Cerrahi İşlem

03 Aralık 2017, Pazar 09:38:21 Kaydet Paylaş
Tarihteki İlk Plastik Cerrahi İşlem

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Tarihin ilk plastik cerrahi ameliyatı İngiltere'de gerçekleştirildi. Birinci Dünya savaşı mağduru olan Walter Yeo korkunç bir kazaya uğradı ve yüzünde ciddi yaralar ve hasar oluştu. 1916 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında gemilerden silah indirildiği sırada yaşanan trajik bir çarpışma sonucunda Yeo, hem üst hem alt göz kapağını kaybetti.

İngiliz askerin bakımı uzun bir süre sonra Quenn Marry Hastanesi'nin özel bölümünde Dr. Harold Gillies tarafından yapıldı.
Dr Gillies, Yeo'nun gözkapaklarının yeniden oluşturulabilmek için maske şeklinde bir deriyi Yeo'nun yüzüne nakletti. Bu nakil ile Dr Gillies, zarar görmemiş olan bölgelerden deri alarak hasarlı bölgelere nakil yapan ilk doktor olarak tarihe geçti.
Walter Yoe'nin resmini bir sergisinde kullanan artist Paddy Hartley konu ile ilgili sözlerini: ''Bu trajik olay bir katalizatör görevi görüp plastik cerrahi uygulamaların hızlı bir şekilde yaygınlaşıp disiplinli bir öğreti olmasını sağladı. Dr. Harold Gillies bu uygulama sonrası yüzlerce savaş mağdurların korkunç yüzlerinden bir nebze kurtulmaları için yardımcı olmuştur'' diye ifade etti.
(H.H.A)MERKEZ/M.S.

 

Okunma : 543
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler