TAYFUN YÜZÜNDEN 12BİN KİŞİ EVSİZ KALDI 90 KİŞİ ÖLDÜ | Hür Haber Ajansı

 

İndex

TAYFUN YÜZÜNDEN 12BİN KİŞİ EVSİZ KALDI 90 KİŞİ ÖLDÜ

23 Aralık 2017, Cumartesi 11:34:03 Kaydet Paylaş
TAYFUN YÜZÜNDEN 12BİN KİŞİ EVSİZ KALDI 90 KİŞİ ÖLDÜ

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Filipinler’de meydana gelen tayfunun açtığı heyelanda 12 binden fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı. 90 kişi de hayatını kaybetti.

Filipinler’de etkisini sürdüren tropikal Tembin (Vinta) tayfununun neden olduğu heyelan ve sellerde ölü sayısı 90’a yükseldi. Reuters haber ajansı, ortalama 90 kişinin toprak altında kalarak can verdiğini duyurdu.

90 CAN ALDI

Yerel medyanın polis raporlarına dayandırdığı haberlere göre, Tembin’in vurduğu Filipinler’in ikinci büyük adası Mindanao’nun Tubod eyaletinde 19, Lanao del Sur eyaletinde 7, bölgedeki öbür yerleşim merkezlerinde ise 64 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

12 BİN KİŞİ EVLERİNDEN OLDU

Tembin’in getirdiği yoğun yağışlardan kaynaklanan seller ve toprak kayması yüzünden can kayıplarının meydana geldiği ülkede, 12 binden fazla kişinin evlerini terk etmek mecburiyetinde kaldığı söylendi.

Cuma günü Mindanao Adası’nı vurduktan sonra saatte 95 kilometre hızla Sulu Denizi’ne doğru yönelen tayfunun bugün Palawan Adası’na ulaşması bekleniyor.

GEÇEN HAFTA FIRTINAYA TESLİMDİ

Ülkede geçen hafta etkili olan Urduja fırtınasının yol açtığı sel ve heyelanlarda 40’tan fazla kişi hayatını kaybetmiş, altyapı ve tarımda 20 milyon dolara yakın zarara neden olmuştu.

Filipinler’de her sene Pasifik kaynaklı 20’ye yakın tayfun ve fırtına etkili oluyor.

 
Okunma : 491
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler