TERÖRİST AĞLAYACAK KADIN KOMANDOLAR DAĞLARDA! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

TERÖRİST AĞLAYACAK KADIN KOMANDOLAR DAĞLARDA!

18 Aralık 2017, Pazartesi 07:18:24 Kaydet Paylaş
TERÖRİST AĞLAYACAK KADIN KOMANDOLAR DAĞLARDA!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Kadın subaylara komanda eğitimi verilecek. Jandarma, kadrosundaki 828 olan kadın subay ve astsubay sayısını 8 binin üzerine çıkarılacağı bildirildi.

Kara Fatma, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Emir Ayşe, Onbaşı Halide gibi Kurtuluş Savaşı’nda kritik görevler üstlenen kadınlar, bu defa Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde terörle mücadele başta olmak üzere bir çok alanda ön saflarda olacak. Jandarma Genel Komutanlığı, bünyesindeki 828 olan kadın subay ve astsubay sayısını 8 binin üstüne çıkaracak.

100 ADAYDAN 10’U KADIN OLACAK

Edinilen bilgilere göre Jandarma Genel Komutanlığı, birliklerinde erkek-kadın dengesini temin etmek ve kadınlara da terörle mücadele başta olmak üzere her sahada görev vermek için harekete geçti. Kadınların Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki personel sayıları bütün personel içinde şu an yüzde 1 oranında. Jandarma bünyesinde 52’si subay, 776’sı astsubay, 828 kadın asker görev yapıyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’in talimatıyla 2018’den itibaren bütün Jandarma personeli içinde kadın subay ve astsubayların oranı yüzde 10’a çıkarılacak. Bu kapsamda Jandarma personeli alım duyurularında başvuran her 100 adaydan 10’u kadın olacak.

ERKEKLER AYNI KOMANDO EĞİTİMİ

Kadın subay ve astsubaylar, erkeklerle aynı komando eğitiminden geçirilecekler. Tespit edilen tarihler arasında komando eğitimi için kampa alınacak kadınlar ağır atış ve tatbikat eğitimi alacak ve göreve başladıkları andan itibaren de Doğu ve Güneydoğu gibi iklim ve hayat şartları zorlu bölgelerde de bütün yasadışı eylem ve faaliyetlere karşı hizmet gösterecek. Kadın Jandarma erlerinin mühim görevlerinden birini de terör örgütleriyle mücadele yaratacak. Bu maksatla ilk kadın jandarma komando bölüğü eğitimini aldı. Kırşehir Kaman’da eğitimden geçirilen komandolar Jandarma Genel Komutanlığı’nın tespit ettiği noktalarda görevlerini almaya başladılar.

 
Okunma : 369
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler