TSK da Bu Yasak Olay Yarattı!! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

TSK da Bu Yasak Olay Yarattı!!

28 Kasım 2017, Salı 06:48:00 Kaydet Paylaş
TSK da Bu Yasak Olay Yarattı!!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
TSK'da son olarak yayınlanan Tanrı yerine Allah ifadesinin dualarda kullanılması genelgesi, öncesinde yapılan değişiklikleri de ortaya çıkardı. İddiaya göre; Daha öncesinde de, Necdet Özel döneminde birliklere bir emir gitti ve askerlere "oğlum, yavrum, evladım" gibi ifadelerle hitap edilmesi yasaklandı.

Saygı Öztürk son olarak Tanrı yerine Allah ifadesinin dualarda kullanılması genelgesi üzerine TSK'da sıkça yapılan değişikliklerin orduya verdiği zararı eleştirdi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk son olarak Tanrı yerine Allah ifadesinin dualarda kullanılması genelgesi üzerine TSK'da sıkça yapılan değişikliklerin orduya verdiği zararı eleştirdi.

Öztürk, Necdet Özel döneminde birliklere bir emir gittiğini ve bundan sonra askerlere "oğlum, yavrum, evladım" gibi ifadelerle hitap edilmesinin yasaklandığını belirtti.
Öztürk, bu durumun nedenini araştırdığını ifade ederken, bir askerin komutanına karşı açtığı davadan bahsetti.

Öztürk, "Neden böyle bir emir yayınlandığını araştırdığımda şu bilgiye ulaşıyorum: Kendisine 'oğlum' diye hitap eden komutanına, 'Bana ‘oğlum' demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor. Böyle bir hakareti kabul edemem' diyor ve komutanını mahkemeye veriyor. Genelkurmay Karargahı da bu davranışında, askeri haklı görmüş ve çözüm olarak bir daha 'oğlum, evladım, yavrum' gibi sözcüklerle hitap edilmesini yasaklamış" dedi.

Öztürk'ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Orgeneral Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı döneminde birliklere şöyle bir emir gönderildi: Bundan sonra askerlere 'oğlum, yavrum, evladım' diye hitap edilmeyecek, sadece 'Mehmetçik' denilecek.
Neden böyle bir emir yayınlandığını araştırdığımda şu bilgiye ulaşıyorum: Kendisine 'oğlum' diye hitap eden komutanına, 'Bana ‘oğlum' demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor. Böyle bir hakareti kabul edemem' diyor ve komutanını mahkemeye veriyor. Genelkurmay Karargahı da bu davranışında, askeri haklı görmüş ve çözüm olarak bir daha 'oğlum, evladım, yavrum' gibi sözcüklerle hitap edilmesini yasaklamış.


(H.H.A.)MERKEZ/ S.C.

Okunma : 403
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler