Tüketici güven endeksi Nisan'da arttı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Tüketici güven endeksi Nisan'da arttı

20 Nisan 2018, Cuma 12:52:25 Kaydet Paylaş
Tüketici güven endeksi Nisan'da arttı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Tüketici güven endeksi 2018 Nisan döneminde 71,9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürü Ergün Ertaş, 2018 Nisan dönemi tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında arttı; Mart ayında 71,3 olan endeks Nisan ayında 71,9 oldu. 

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 90,2 oldu 

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azalarak Nisan ayında 90,2 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı. 

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 94,7 oldu 

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Mart ayında 95,1 iken, Nisan ayında yüzde 0,4 oranında azalarak 94,7 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı. 

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 74,5 oldu 

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında artarak Nisan ayında 74,5 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı. 

Tasarruf etme ihtimali endeksi 28,2 oldu 

Tasarruf etme ihtimali endeksi Mart ayında 26 iken, Nisan ayında yüzde 8,5 oranında artarak 28,2 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı. 

(H.H.A)KARS/NEŞE.H
Bu Haberin Manşeti :

Tüketici güven endeksi Nisan'da arttı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 330
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler