TÜRKİYE’ DE HAVA KİRLİLİĞİ KORKUNÇ BOYUTLARA ULAŞTI | Hür Haber Ajansı

 

İndex

TÜRKİYE’ DE HAVA KİRLİLİĞİ KORKUNÇ BOYUTLARA ULAŞTI

15 Aralık 2017, Cuma 12:49:26 Kaydet Paylaş
TÜRKİYE’ DE HAVA KİRLİLİĞİ KORKUNÇ BOYUTLARA ULAŞTI

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Göğüs hastalıkları Uz. Dr. Tekin Atak artan hava kirliliği konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye ‘de her yıl 45 bin kişinin hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybettiği yönünde açıklamada bulundu.

Türkiye’de her sene 45 bin kişinin hava kirliliği nedeni ile yaşamını yitirdiğini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Tekin Atak, bu sayının dünyada ise 3 milyonu bulduğunu belirtti.

Her geçen gün artan çevre problemlerinin başında gelen hava kirliliği, geleceğin dünyasını ciddi bir biçimde tehdit ederek, ekolojik tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor. Yapılan incelemelere göre, hava kirliliği çok mühim bir kanser nedeni ve gene kansere bağlı ölümlerin de başında geliyor.

Hava kirliliğinin başta akciğer olmak üzere çok çeşitli organlar için kanserojen tehdit olduğunu ifade eden VM Medical Park Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Tekin Atak, “Ayrıca kirli hava, insanlarda solunum yolu hastalıklarının artmasına da sebep olmaktadır. İç ortam hava kirliliği, özellikle savunma sistemi henüz gelişmemiş olan bebeklerde ve çocuklarda üst ve alt solunum yolu hastalıkları ile zatürreye sebep olabilir. Çocuklardan sonra hava kirliliğinden en çok kadınlar etkilenmektedir. Hava kirliliği bütün canlıları ilgilendiren ciddi bir sorundur. Genel olarak insanların yapmış olduğu faaliyetler neticesinde hava kirliliği oluşmaktadır. Normalde soluduğumuz havanın yüzde 78’i azot, yüzde 21’i oksijen ve öbür gazlar bulunmaktadır. Kullanmış olduğumuz bütün taşıtlar, termik santraller, sanayi ve evlerde kullanılan yakıtlar hava kirliliğine sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

Dünyada ortalama 3 milyon kişi, hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade eden Atak, “Türkiye’de bu rakam ise her sene 45 bin civarındadır. 2017 senesi verilerine baktığımız zaman, partikül madde 10 diyerek isimlendirilen kirlilik düzeyi bütün Türkiye ortalamasında Rize hariç bütün illerimiz sınır değerin üstündedir. Bu; sağlığımız açısından ciddi risk yaratmaktadır. Mümkün ise bütün taşıtların elektrikli hale dönüştürülmesi, kaliteli yakıt kullanılmalı ve termik santrallerden vazgeçilmelidir. Mecburi ise baca filtrelerinin iyi olması ve kontrolünün devamlı sağlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 376
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler