TÜRKİYE’DE DOĞALGAZ VE ELEKTRİK AVRUPA’DAN DAHA UCUZ | Hür Haber Ajansı

 

İndex

TÜRKİYE’DE DOĞALGAZ VE ELEKTRİK AVRUPA’DAN DAHA UCUZ

19 Aralık 2017, Salı 12:35:56 Kaydet Paylaş
TÜRKİYE’DE DOĞALGAZ VE ELEKTRİK AVRUPA’DAN DAHA UCUZ

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Elektrik ücretlerinde Türkiye, AB’de ikinci sırada bulunuyor. Türkiye, AB ülkeleriyle kıyaslandığında en ucuz doğal gaz harcayan ülke duruma geldi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre; AB ülkelerinde konutlarda kullanılan her 100 kilovatsaat doğal gaza ödenen yaklaşık fiyat 5,8 euro olarak hesaplanırken, Türkiye’de bu rakam 2,6 euro seviyesinde seyrediyor.

28 AB ÜLKESİNDEN DAHA UCUZ

Avrupa’da aynı dönemde konutlarda 100 kilovatsaat başına en pahalı doğalgaz kullanan ülke 12,1 euro ile İsveç olurken, bu ülkeyi 8,1 euro ile Danimarka, 7,7 euroyla Portekiz, 7,6 euroyla Hollanda ve 7 euroyla İtalya izliyor.

Türkiye’de hanelerin 100 kilovatsaat başına doğalgaz için ödedikleri fiyat 28 AB mensubu ülkeden daha düşük bir seviyede bulunuyor.

TÜRKİYE ELEKTRİKTE EN UCUZ İKİNCİ ÜLKE

Türkiye’de elektrik, AB mensubu 27 ülkeden daha uygun fiyatla tüketiliyor. Verilere göre, Türkiye’de 100 kilovatsaat elektrik 2017’nin ilk yarsında yaklaşık 10,5 avroya satılıyor. Bu rakamlara göre, Türkiye, bu senenin ilk yarısında evlerde kullanılan elektrikte Avrupa’nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
(H.H.A) MERKEZ/ AYTEN B.
Okunma : 407
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler