TÜRKİYE’YE RUS ASKERİ S-400’LER İÇİN ÜS KURACAK | Hür Haber Ajansı

 

İndex

TÜRKİYE’YE RUS ASKERİ S-400’LER İÇİN ÜS KURACAK

14 Aralık 2017, Perşembe 13:54:24 Kaydet Paylaş
TÜRKİYE’YE RUS ASKERİ S-400’LER İÇİN ÜS KURACAK

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
S-400 füzeleri için Askeri-teknik işbirliği anlaşması gereği Rus askerlerinin Türkiye’de konuşlanması için üs talep edildi.

Rusya savunma şirketi Rostech’in başkanı Sergey Çemezov S-400 savunma sisteminin kurulmasından önce Türkiye ile askeri-teknik işbirliği anlaşmasının imza edileceği açıklandı. Askeri-teknik işbirliği anlaşmasına göre Rusya S-400’lerin teslimatından önce Türkiye’de askerini konuşlandıracağı üs talep edebilir.

 

RUSYA 4 BATARYAYI HEMEN VEREBİLİR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinde, S-400 orta-yüksek irtifa hava savunma sisteminin tedariki ile alakalı mühim mesafe kat edildi. Gazete Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre Rusya, toplam 4 bataryayı Türkiye’ye hemen vermeye hazır ve istekli çünkü Rusya Kırım-Karadeniz- Türkiye-Suriye aksında hava güvenliği temin etmeyi, Ortadoğu ve Suriye’deki entegre stratejisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

S-400’LERLE ABD’NİN TSK’YA YÖNELİK TEHDİT ÖNLENECEK

Türkiye açısından S-400’lerin üstleneceği misyon daha acil ve kritik. Türkiye, S-400’lerle ABD/ CENTCOM’un, YPG ile beraber Suriye’deki operasyonlarını kesmeyi, terörle mücadelesinde ABD’nin TSK’ya havadan yapabileceği blokajı, sinyal ve elektronik harp yoluyla buradan gelecek dolaylı tehdidi önlemeyi amaçlıyor.

CENTCOM, YPG’ye Suriye’de mühim hava desteği sağladığı gibi TSK’yı kısırlaştırma maksatlı teknik-istihbari vasıtalarla da terör örgütüne destek veriyor. Maddi, istihbari, teknolojik ne kadar araç varsa ABD, PKK/YPG aparatı üstünden kullanıyor.

“2019’A KADAR TÜRKİYE’YE VERİLECEK”

Rusya savunma şirketi Rostech’in başkanı Sergey Çemezov S-400’lerin 2019’a kadar Türkiye’ye verileceğini ifade ederken, savunma sisteminin kurulmasından önce Türkiye ile askeri-teknik işbirliği anlaşmasının imza edileceği açıklandı.

ÖNCE SURİYE SINIRINA

Bu anlaşmanın imzalanması yalnızca S-400’lerin satışını mı kapsıyor, zaman içinde belli olacak fakat askeri-teknik işbirliği anlaşması şu anlama geliyor: “Rusya S-400’lerin teslimatından önce Türkiye’de askerini konuşlandıracağı üs talep edebilir. Rus askerinin nerede konuşlanacağı, S-400’lerin nerelere yerleştirileceği, tahmini görev süresi ve öbür ayrıntılar, bu anlaşmaya yazılacak. S-400’lerin ilk 2 bataryası Suriye sınırına, 1’i Akdeniz’e doğru; diğerleri Marmara-Boğazlar-Ege-Karadeniz güvenliği için konuşlandırılacak.”

TÜRKİYE’DEN TALEPLERİ OLABİLİR

S-400’ler, Türkiye’nin hava savunma sistemini oldukça kuvvetlendirecek, kapasitesini artıracak. Yerli İHA ve SİHA üretip bunları terörle mücadelede etkili kullanan TSK, S-400’lerle bu avantajını sürdürdüğü gibi havadan gelebilecek riskleri ve kısırlaştırma girişimlerini bertaraf edebilecek. Daha önce Yunanistan ve İran’a S-300 satan Rusya, askeri liman, askeri havaalanı ve bazı askeri geçiş hakları sağlamıştı. Türkiye’den de benzer istekleri olabilir. S-400’lerin korunması için de bazı ek savunma sistemleri de kurulması gerekiyor. Özellikle denizaltından ateşlenen füzelere karşı radar ve ek savunma sistemlerini de öncelikli Rusya tedarik edecek. S-400’lerin kaynak kodları, dost-düşman ayrımı gibi ayrıntılar da çok mühim.

RUSYA’NIN FÜZELERDE MOTİVASYONU YÜKSEK

Rusya, askerlerini çekeceğini açıklasa da üsleri ve yeni askeri anlaşmalarıyla Ortadoğu ve Suriye’de dantel gibi ördüğü bir entegre strateji izliyor; Mısır’la hava sahalarının ve hava üslerinin karşılıklı kullanımına ilişkin bir anlaşma yaptı. ABD de boş durmuyor. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rob Manning, Mısır’daki cami saldırısının sonrasında, “ABD’nin bölgeye müdahale ihtiyacını doğurmuştur” açıklamasını yaptı. Rusya, S-400’lerle beraber eğer edinebilirse Türkiye’deki üslerini kullanabilecek mi? Bunun için henüz erken ama fiyatın ucuz tutulması, kredili anlaşma, Rusya’nın da S-400’lerle alakalı motivasyonunun yüksek olduğunu gösteriyor. ABD’nin Suriye ve Irak’taki, Ortadoğu’nun genelindeki üslenmeleri dikkate alındığında, S-400’lerin konuşlanması Rusya açısından da kritik ve Rusya’nın savunmasının da devamı niteliğinde.

 

 

 

 

 

(H.H.A)MERKEZ/ AYTEN B.

Okunma : 311
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler