UYUŞTURUCU MADDE TAKİBİ! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

UYUŞTURUCU MADDE TAKİBİ!

26 Aralık 2017, Salı 11:29:55 Kaydet Paylaş
UYUŞTURUCU MADDE TAKİBİ!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Beyoğlu ve çatalca’ da lağım suyundan örnek alınarak uyuşturucu madde takibi yapılıyor. Alınan örneklerin araştırmaları devam ediyor. Atık sulardan uyuşturucunun yanı sıra psikoaktif maddelerin izlenmesiyle ilk sonuçlar 4 ocak tarihinde belli olacak.

Atık Sulardan Uyuşturucu ve Öbür Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi” projesinde 8 ay geride kaldı. İlk neticeler yeni seneyle beraber açıklanmaya başlanacak. Analizlerin gerçekleştirildiği laboratuvarın sorumlusu İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitü Müdürü Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, 04 Ocak’ta ilk neticesi açıklayacaklarını belirtti.

5 adli toksikolog çalışıyor

Milliyet gazetesinde yer verilen habere göre üniversite bünyesindeki 5 adli toksikoloğun proje için laboratuvarda görevlendirildiğini anlatan Prof. Dr. Aşıcıoğlu şunları belirtti: “Analiz için her bölgeden yalnızca 1 litre civarında örnek toplanıyor. Örnek alınmak üzere seçilen atık su kolektörlerine lağım suyundan örnek almak maksadı ile üretilmiş özel numune toplama cihazı yerleştiriliyor. Bu cihazın içerisinde özel bir yazılım var ve bu yazılım sayesinde cihaza ‘saat başı 20 ml örnek al’ gibi bir komut verebiliyoruz. Cihaz 24 saat bu kolektöre bağlı kalıyor ve günde 480 ml örnek topluyoruz. Bu örneğe kompozit örnek isimi veriliyor. Yani bütün gün akan lağım suyundan rastgele alınan örneklerin karıştığı nihai numune. İşte bu numune laboratuvarımıza soğuk zincir altında (buz teknesi içeren soğutucular) ulaştırılıp analiz yapılıncaya kadar -20 santigrat dereceye ayarlı buzdolabında saklanıyor.”

‘Her tür maddeye uyarlanabilir’

Çatalca’nın pilot bölge olarak seçilmesinin sebebinin yeni nesil lağım suyu kanalları içermesi olduğunu söyleyen Aşıcıoğlu, şu şekilde devam etti: “Beyoğlu ise malum olduğu üzere barlar muhiti olması sebebiyle seçildi. Artık laboratuvar, resmi makamlar tarafından istendiği anda İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin herhangi bir kentinden gelen numuneleri çalışmaya hazır. Çünkü analiz numune alınan yere göre değişmiyor. Şu an yalnızca bazı uyuşturucu maddelere bakabiliyoruz. Çünkü yalnızca bu maddeler için validasyon çalışmaları yapıldı. Fakat talep olması halinde analiz spektrumu nikotin, alkol, antibiyotik, ağır metal vb. her tür atık için genişletilebilir.”

Analiz neticeleri emniyete yarayacak

Numunelerin AB’nin uyuşturucu bağımlılığı izleme merkezi (EMCDDA) tarafından akredite edilmiş İtalya Milano’daki Mario Negri Enstitüsü’nde bir defa daha çalışıldığını ve neticelerin güvenirliliğinin tescillendiğini aktaran Prof. Dr. Aşıcıoğlu şunları kaydetti: “Şu anda bu projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekiyor. Bizim bu analiz ile elde ettiğimiz neticeler en fazla Emniyet kuvvetlerinin işine yarayacak. Bu verilerle biz onlara bir bölgede kaçak laboratuvar bulunma olasılığının yüksek olduğunu dahi söyleyebileceğiz. Ülkeye yeni sokulan bir uyuşturucu maddenin erken tespiti kullanım yaygınlaşmadan erken tespit edilebilecek, geri hesaplama isimi verilen bir taktikle toplumda bin kişi başına düşen uyuşturucu madde miktarı tüketimi, bu dağılımı belirlenebilecek, ülkemizin uyuşturucu politikası elde edilen veriler sayesinde bilimsel temelli olarak yapılabilecek.”

 
Okunma : 342
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler