Yavuz Sondaj Gemisi, Doğu Akdeniz'de arama ve sondaj çalışmalarına başladı | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Yavuz Sondaj Gemisi, Doğu Akdeniz'de arama ve sondaj çalışmalarına başladı

07 Ağustos 2019, Carşamba 11:45:07 Kaydet Paylaş
Yavuz Sondaj Gemisi, Doğu Akdeniz'de arama ve sondaj çalışmalarına başladı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Türkiye, Akdeniz'de sahip olduğu ruhsat alanlarında ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Türkiye Petrolleri'ne verdiği ruhsat sahalarındaki arama ve sondaj çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda sondaj çalışmalarına devam eden Fatih Gemisinden sonra Yavuz Sondaj Gemisi de kazı çalışmalarına başladı

Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi olan Yavuz'da Kuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetininKKTC)Karpaz yarım adasında kazı çalışmalarına başladı. Yavuz, Kıbrıs'ın batısında kalan Rum sahillerinin açıklarını kazan Fatih gemisinin aksi yönünde, adanın doğusunda 2 buçuk ay kazı yapacak. Bu kapsamda Fatih ve Yavuz Ultra Derin Deniz Sondaj Gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa Sismik arama gemileri Doğu Akdeniz'de çalışmalarını sürdürüyor. Oruç Reis Sismik arama gemisi de Ağustos sonu itibariyle bu çalışmalara dahil olacak.

140 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Çift sondaj kulesine sahip olan Yavuz, 6'ncı Nesil Ultra Derin Deniz Sondaj Gemisi olarak adlandırılıyor. 2 firkateynin eşlik ettiği Yavuz Sondaj Gemisi yaklaşık 230 metre uzunluğa ve 36 metre genişliğe sahip geminin kulesinin yüksekliği ise 130 metre. Bu yönüyle İstanbul'da bulunan Galata Kulesi'nden yaklaşık olarak 36 metre daha uzun. Gemide bulunan 140 personel iki vardiya şeklinde çalışıyor. 12 saatlik çalışma süresinin ardından gemi mürettebatı yaşam alanlarında bulunarak sosyal aktiviteler gerçekleştirebiliyor. Yavuz Sondaj Gemisinde; kitap okuma salonu, dart oynama alanı, masa tenisi oynamak için alan, sinema salonu, spor salonu, mescit bulunuyor. Aynı zamanda gemide bulunan personelin, olası bir sağlık sorunu yaşamasına karşın 24 saat hizmet veren sağlık personeli de gemide hazır bir şekilde bulunuyor.

"BİN 710 METRE SONDAJ DERİNLİĞİNE ULAŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz'de bulunan ve adanın batı bölgesinde sondaj çalışmalarına başlayan Yavuz Sondaj Gemisi'ne ziyarette bulundu. Sondaj gemisinde yapılan faaliyetleri yakından inceleyen Dönmez, gemide çalışan mürettebattan da bilgiler aldı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy'la beraber sondaj gemisini gezen Dönmez, Yavuz Sondaj Gemisinin bugün itibariyle bin 710 metre civarında sondaj derinliğine ulaştığını ifade etti.

Dönmez, "Bildiğiniz gibi Yavuz Sondaj Gemimiz filomuza en son katılan gemilerden bir tanesi. Fatih Sondaj Gemisi adanın batısında çalışmalarına devam ediyor. Yavuz Sondaj Gemisi de Karpaz 1 kuyusu sondajında çalışmalarına devam ediyor. Bugün itibariyle bin 710 metre civarında sondaj derinliğine ulaşmış bulunmaktayız. Burada yaklaşık 2 buçuk 3 aylık program söz konusu olacak. Öyle ümit ediyoruz ki inşallah hedef noktaya ulaştığımızda doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız. Bizim, 'Varsa Bulacağız' diye bir sloganımız var. Eğer bu noktada varsa bununda en yakın sürede keşfini gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.

 

"MTA ORUÇ REİS SİSMİK GEMİMİZİ DE AKDENİZ'E GÖNDERECEĞİZ"

Türkiye'nin Ağustos ayında KKTC'ye bir sismik araştırma gemisi daha yollayacağını söyleyen Dönmez, böylelikle ada genelinde 2 sismik araştırma gemisi, 2 sondaj gemisinin olacağını belirtti. Dönmez, "Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz de yine KKTC'den almış olduğumuz ruhsat belgelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün kendisine vermiş olduğu ruhsat belgelerinde sismik araştırmalarına adanın güneyinde devam ediyor. Ağustos ayı içerisinde ikinci sismik gemimiz olan MTA Oruç Reis gemisini de Akdeniz'e göndereceğiz. Dolayısıyla 2 sismik gemi, 2 sondaj gemimizle Akdeniz'deki çalışmaları yapacağız" diye konuştu.

"GARANTÖR ÜLKELER OLARAK GEREKTİĞİNDE TOPLANTILARA DESTEK VERECEĞİZ"

Dönmez, KKTC hükümetinin hidrokarbon doğal kaynaklarının çıkarılmasında ortak bir komite kurmak için Kıbrıs Rum kesimine yaptığı teklifi de değerlendirdi. Dönmez konu hakkında Türkiye'nin KKTC'ye destek verdiğinin altını çizerek, "Bildiğiniz gibi biz KKTC'de yaşayan soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunmasında sonuna kadar Kıbrıs Türklerinin arkasındayız. Kıbrıs Rum yönetiminin oldubittiye getirerek tek taraflı ilan ettiği hukuksuz yetki alanlarını tanımadığımızı ifade etmiştik. Geçtiğimiz ay KKTC hükümeti, adanın hidrokarbon doğal kaynaklarının çıkarımında ortak bir komite kurmak suretiyle birlikte değerlendirilmesini ve hakkaniyet içerisinde adil bir şekilde kaynakların paylaşılması yönünde teklifi olmuştu. Biz de bu teklifi desteklediğimizi hükümet olarak ifade etmiştik. Ancak Kıbrıs Rum yönetimi bu teklifi reddetti. Öyle ümit ediyoruz ki; bu ciddi teklifi yeniden değerlendirmek suretiyle ve sonuç almak üzere, tarafların bir araya gelmesi her iki tarafında menfaatine olacaktır. Garantör ülkeler olarak gerektiğinde bu toplantılara destek vereceğimizi de ifade etmek istiyorum" açıklamasını yaptı.

 

Okunma : 100
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler