YENİ BİR GÜNEŞ SİSTEMİ BULAN NASA | Hür Haber Ajansı

 

İndex

YENİ BİR GÜNEŞ SİSTEMİ BULAN NASA

15 Aralık 2017, Cuma 09:05:14 Kaydet Paylaş
YENİ BİR GÜNEŞ SİSTEMİ BULAN NASA

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Beklenen açıklama Nasa’dan geldi. Birkaç gün önce önemli bir basın açıklaması yapacağını duyuran Nasa, özellikle uzay bilimiyle uğraşan insanların dikkatini çok çekmişti. Beklenen açıklama yapıldı güneş sistemimize bire bir uyan farklı bir güneş sistemi bulunduğunu açıkladı.

NASA Türkiye saatiyle ortalama akşam 9’da başlayan canlı yayın ile Google ile beraber 2009’da başlattıkları programın, bulgularını duyurdu. Google’ın geliştirdiği yapay zekayı kullanan NASA, bizim güneş sistemimize neredeyse tıpatıp benzeyen 8 gezegenli bir sistem buldu. NASA, bulduğu bu gezegen sistemine Kepler-90 ismini verdi.

 

GÜNEŞTEN DAHA BÜYÜK VE SICAK

Yeni gezegen sisteminin Dünya’dan 2 bin 545 ışık senesi uzaklıkta olduğu bildirildi. Gezegen sisteminin merkezindeki yıldızın, Güneş’ten daha sıcak ve büyük olduğu söylendi.

YÜZEY SICAKLIĞI 420 DERECE

Sistemin en küçük gezegeni olan Kepler 90i, dünyadan üçte bir oranında daha büyük ve ortalama 420 santigrat derece sıcaklığında.

Washington DC’deki NASA merkezinden astrofizik direktörü Paul Hertz, gezegen sisteminin güneş sistemiyle benzerliğini vurguladı.

Kepler Uzay Teleskobu şimdiye kadar 4 bini aşkın gezegen adayı gök cismini yakaladı.

NASA ANGARYADAN KURTULDU

Aslında NASA’nın bildiğimiz evreni keşfederken ki en büyük sıkıntısı bu verileri işlemek için senelerdir insan kuvveti harcamasıydı. Esasında angarya sayılabilecek bu iş artık bir yapay zekaya devredilerek, NASA’daki incelemeler daha mühim konulara eğilebilecek.

 

 

Okunma : 381
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler