Yıldırım Hollanda’yı Kars'a davet etti | Hür Haber Ajansı

 

İndex

Yıldırım Hollanda’yı Kars'a davet etti

18 Şubat 2018, Pazar 07:50:16 Kaydet Paylaş
Yıldırım Hollanda’yı Kars'a davet etti

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Başkan Yıldırım, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan Hollanda’yı Kars'a davet etti

Kars Ulu Cami Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, 1915'te yaşananları 'Ermeni Soykırımı' olarak tanıyan Hollandalıları Kars’a davet ederek, burada yapılan katliamlarının izlerini yerinde görmelerini istedi.

Geçen hafta Ankara Büyükelçisini resmi olarak geri çekerek Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda'da parlamentonun alt kanadı, 1915'te yaşananları 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımasına Kars’tan tepkiler gecikmedi. 

Kars Ulu Cami Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Hollanda Parlamento’sunun aldığı kararı bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini söyleyerek, "Hollanda parlamentosu sözde ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıdı. Başka devletlerin de sıraya gireceğini düşünüyorum." 

Kars’ta her yıl Ulu Cami önünde düzenlenen “Mezalimin Başkenti Kars” programlarına har kesin destek vermesi gereltini belirten Yıldırım, asıl katliamları Ermenilerin yaptığının en büyük delilinin Kars Ulu Cami olduğunu belirten Başkan Yıldırım, Ermenilerin Kars’ta, 1918 yılında Ulu Cami’ye, ‘anlaşma yapacağız’ diyerek toplayarak diri diri yaktığı Türklerin kan ve yağları halan cami duvarlarında durduğuna dikkat çekti.

Başkan Yıldırım Hollandalıları Kars’a davet ederek, burada yapılan katliamlarının izlerini yerinde görmelerini isteyerek, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı'ndan sonra Kars’ın Rus işgalinde kaldığı yıllarda şehrin ileri gelenlerinden 280 kişiyi, 'anlaşma yapacağız' vaadiyle Ermeniler tarafından vahşice yakılan Türklerin duvarlara sıçrayan kan ve yağlarının izlerinin halen cami duvarlarında durduğunu dile getirdi.

Başkan Yıldırım, asılsız olan söz de soykırımın Hollanda parlamentosunda onaylanmasını da kınadığını sözlerine ekledi.

(H.H.A.)KARS/FİLİZ D.
Bu Haberin Manşeti :

Yıldırım Hollanda’yı Kars'a davet etti
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ


Okunma : 499
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler