YPG den Sinsi Hamle: Görüşüyorlar! | Hür Haber Ajansı

 

İndex

YPG den Sinsi Hamle: Görüşüyorlar!

31 Ekim 2017, Salı 11:23:40 Kaydet Paylaş
YPG den Sinsi Hamle: Görüşüyorlar!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri yığınağını artırması üzerine YPG’li teröristler, Minnığ Askerî Havaalanı’nı Rus askerlerine bıraktı.

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri yığınağını artırması üzerine Minnığ Askerî Havaalanı’nı Rusya’nın bölgedeki güçlerine teslim etti. YPG’nin bölgedeki 3 kritik noktada daha çekilmek için Rus yetkililerle görüşmeler yaptığı kaydedildi. Bölgedeki askeri kaynaklar, devir teslimin önceki gün itibari ile başladığı ve YPG’nin üstteki bayrak ve flamalarını da kaldırdığını bildirdi.

Hmeymim Üssü’nde görevli Alexander Ivanov gazetemize yaptığı açıklamada Minnığ Havaalanı’nın SDG’den teslim alındığı doğrulanırken “SNG ile birkaç kritik noktada daha çekilmesi ve tarafımıza devretmesi hususunda görüşüyoruz” dedi.

Bölgedeki siyasi kaynaklar ise YPG’nin havaalanının muhtemel bir operasyonda zarar görmemesi için YPG tarafından bilinçli olarak teslim edildiğini ifade ediyor. Zira Minnığ askeri üssü bölgenin en kritik üssü olarak değerlendiriliyor. Kaynaklar, Rusya ile Türkiye arasındaki yapılan görüşmelerde, Türkiye’nin Tel Rıfat ve çevresindeki bölgelerin  Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) teslim edilmesini hedeflediğini belirtirken, Rusya’nın ise bu bölgeleri rejime devredilmesi hususunda bir beklentisi olduğu kaydediliyor.

Bölgedeki siyasi kaynaklar “Minnığ Havaalanı’nın Rus kuvvetlerine teslim edilmesi, geçici bir durumdur ve Özgür Suriye Ordusuna bağlı askerî bir grubun girişine kadar sürecektir. Bu grup daha önce oluşturuldu ve Ankara ile Moskova buna onay verdi. Bu grubun Elviye en-Nasr (Fırat Kalkanı gruplarından biri) olması ayrıca Rus kuvvetlerinin de tampon hattı oluşturması bekleniyor. SDG unsurları önceki gün gün çekilmeye başladı ve kendisine ait bütün araçları sabahleyin çıkardı. Keza bu unsurlar, kendilerine ait bütün bayrak ve flamaları da ortadan kaldırdı. Bununla eş zamanlı olarak Kefer Cenne Üssü’nden gelen Rus piyade birlikleri oraya girdi” dedi.

 

(H.H.A.)MERKEZ/DİLAN.E.

Okunma : 443
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler