REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hür Haber Ajansı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilgen’e destek açıklamasına katılanlar için 3 yıl hapis istendi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bilgen’e destek açıklamasına katılanlar için 3 yıl hapis istendi
22 views
12 Temmuz 2021 - 12:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kars Belediyesine kayyum atanmasının ardından il binası önünde Başkan Ayhan Bilgen’e destek amacıyla gerçekleştirilen basın açıklaması ve yürüyüşüne katılan HDP’li 17 kişi hakkında dava açıldı.

Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesince açılan davada, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Muhalefet ve o günlerde uygulanmakta olan Corona virüs salgınının ihlal edildiği gerekçeleri ile açılan davada yargılanacak olan 17 kişi hakkında 3 yıl hapis cezası istendi.

Haklarında dava açılanlar arasında; HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, PM üyesi Yunus Parim, Nail Yurul, Hatice Akdağ, dönemin HDP Kars İl Başkanı Sevda Subaşı ve merkez ilçe Başkanı Neşe Üstebay bulunuyor.

23. 12. 2020 tarihinde gerçekleştirilen basın açıklamasına katılanların arasında bulunan Avukat Bişar Alınak, yaptığı açıklamada bu davanın ölü doğduğunu iddia etti.

Alınak açıklamasında, Kars Valiliğinin Corona virüs salgını ile ilgili olarak kısıtlamaların bilinçli olarak kayyum atanmasının ardından 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Muhalefet yasakları ile ilgili olarak aynı günlere denk getirildiğini de ileri sürdü.

Kars Belediyesine hukuksuz bir şekilde kayyum atandığına vurgu yapan Avukat Bişar Alınak, “O basın açıklamasından ötürü, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yasaklarına muhalefetten ötürü, aralarında benim de bulunduğum 17 kişi hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefetten dava açıldı. Her birimiz 3 yıl ile yargılanacağız. Bu dava da ölü doğmuştur. Kayyım atanarak halkın iradesi hiçe sayılmıştır. Benimle birlikte 17 kişi bugün Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davada hakim karşısına çıkartılacaktır. Gerekçe olarak Kars Valiliğin Corona virüs tedbirleri ihlal gerekçesi olarak alıyorlar. Ancak Valiliğin almış olduğu karar kayyum atamasına bilinçli olarak denk getirilmiştir. Yasalar, tüzükler, genelgeler kişiye ve kuruma özel yapılamayacağından ötürü Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırılık taşımaktadır. Bu dava ölü doğmuştur. Ama en nihayetinde kanunsuz bir şekilde kayyum atamayı protesto etmeyi bile cezalandırma cihetine giden bir anlayışla karşı karşıyayız. Kayyum atayan zihniyet ne ise 17 kişiye ceza vermek isteyen zihniyette aynıdır. Tarih bizleri yargılayanları değil kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde halk iradesini gasp eden ve buna karşı duran onurlu insanları yazacaktır.“dedi.

Öte yandan haklarında dava açılan 17 kişi kayyum atandığı gün Kars Belediyesi önüne gelerek basın açıklamasında bulunmak istediği sırada, polis tarafından engellenmiş ve arbede yaşanmıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

1
dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu