Son Dakika Haberler

ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI SÜRÜYOR

ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI SÜRÜYOR
Okunma : 20 views Yorum Yap

Asgari ücret ile ilgili meraklı bekleyiş devam ediyor. Yeni yıla girmemize sayılı günler kala en çok merak edilen konular arasında, kuşkusuz 2021 yılı asgari ücret zammının ne kadar olacağı yer alıyor. Yapılan tahminler, sunulan öneriler ne derece dikkate alınacak, sıkı pazarlık nasıl sonuçlanacak, 22 Aralıkta yapılacak olan üçüncü toplantının ardından belli olacak.

2021 yılı asgari ücret zammını belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında toplanmıştı. Toplantı sorası açıklama yapan Selçuk; Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının ardından Bakan Selçuk açıklama yaparak, “Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum. Asgari ücret, hangi kanuna tabi olarak çalıştığına bakılmaksızın tüm iş kollarını kapsamakta, toplumun tüm kesimleri için eşit olarak belirlenmekte. Çalışma hayatında, işçi kardeşlerimizin ekonomik ve sosyal haklarının korunmasında, ücret politikalarının alt sınırını ortaya koyuyor. Komisyonun nihai hedefi, tüm sosyal tarafların görüşleri, talepleri ve koşulları göz önünde bulundurarak bu düzeyi belirlemek. Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 Aralık’ta 2021 yılı asgari ücret artışını belirlemek için ikinci toplantı görüşmelerini yaptı. Toplantı sonrası TİSK’ten yapılan yazılı açıklamada “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir asgari ücret belirlenmesi her zamankinden daha önemli” ifadeleri kullanıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) başkanlığında, 22 Aralık’ta online olarak gerçekleştirilecek.

ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

 Orta Vadeli Proğramdaki Enflasyon hedefine göre yüzde 8 olarak öngörülen ücret artışı, brüt 3.178TL, net 2.510TL olarak gerçekleşecek.

Merkez Bankasına göre, 2021 enflasyon tahmininden hareketle ücret artışı yüzde 9.4 oranında gerçekleşecek, brüt asgari ücret 3 bin 220 TL, net asgari ücret 2 bin 542 TL olacak.

 ASGARİ ÜCRET TALEPLERİ

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise TBMM Grup Toplantısı’nda asgari ücretin net 3 bin lira olması gerektiğini belirtti.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, asgari ücret en az 4 bin TL olmalı  dedi.

Büyük Birlik Partisi, 2021’de geçerli olacak net asgari ücretin en az 2 bin 855 lira olmasını istedi.

Sadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise 2 bin 900 liranın üzerinde olmalı dedi.

 Yasemin AKPINAR