Son Dakika Haberler

Balık tezgahları hafta sonları açık olacak

Balık tezgahları hafta sonları açık olacak
Okunma : 37 views Yorum Yap

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği “Koranavirüs Salgını” ek genelge gereğince balık tezgahları hafta sonları açık kalacak.

Kars Valiliğince kamuoyuna ilan edilen genelgede; hafta sonları balıkçı ve balık tezgahları 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabileceği bildirildi.

Yapılan açıklamada; yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki iş yerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabileceği açıklandı.

Genelgede kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Genelgede, 14 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Erdopan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Koronavirüs salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi sonucunda ek kararlar alındığı ifade edildi.

Öte yandan Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca  bu kararlar ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

(H.H.A.)KARS/Ç.U