Son Dakika Haberler

DİYANET’TEN MİLLİ PİYANGO AÇIKLAMASI  

DİYANET’TEN MİLLİ PİYANGO AÇIKLAMASI   
Okunma : 25 views Yorum Yap

 Büyük ikramiyenin 100 milyon olduğu Milli Piyango Yılbaşı Özel çekilişi için çok az bir süre kalmışken, Diyanet’ten, kuruma yöneltilen bir soru üzerine “Milli Piyango bileti almak haramdır” açıklaması geldi.

Eski LDP [Liberal Demokrat Parti] Başkanı Cem Toker’in, “Bir partilimizin Diyanete sorduğu ‘Milli Piyango bileti almak haram mıdır?’ sorusuna gelen yanıt bu” tweetini atarak Diyanet’in yanıtını paylaştı.

Diyanet’in yanıtında “Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları, kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre, şans faktörüne dayalı olan piyango toto, loto, iddia, müşterek, ganyan gibi tertip e oyunlar da kumardır ve haramdır. Geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile bu tür oyunların zararı da yaygın olmaktadır. Buna göre; milli piyango bileti ve çıkan ikramiyeyi almak haramdır.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ PİYANGODA ŞAİBE İDDİALARI

Daha önce CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Milli Piyango’nun Youtube hesabından canlı yayınlanan 28 Eylül 2020 tarihli çekilişte “8” ve “32” numaralarının arkadan gelen bir ses tarafından fısıldandığını ve ardından her iki numaranın da çıktığını söyledi. Çekilişi kazanan kişiye ise 916 bin 979 TL verildi. Milli piyangoda şaibe iddiaları konuşulurken, Diyanet’in caiz değil açıklaması da milli piyangoya olan ilginin azalmasına neden olabilir.

31 Aralık 2019’da gerçekleşen Milli Piyango Yılbaşı Çekilişinde büyük ikramiye 70 Milyon lira olarak belirlenmişti. Çekiliş sonuçları gazetelerde yer alırken büyük ikramiye talihlisi çok üzün süreler ortaya çıkmadı. ‘Para devlet mi kaldı?’ Soruları akılları karıştırırken idareden nihayet bir açıklama geldi.16 Temmuzda Milli Piyango İdaresinden yapılan açıklama şöyleydi; ‘Bugün sabah 8:30 sularında idaremizi arayarak 70 milyon liralık büyük ikramiyenin talihlisi olduğunu ifade eden kişi Avrupa’da yaşadığını Türkiye’ye bir cenaze için geldiği sırada evinde dosyalar içinde bulduğu tam bilete büyük ikramiye isabet ettiğini gördüğünü ifade etmiştir…’

YETKİLİ DEMİRÖREN HOLDİNG

 AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yönetilen Türkiye Varlık Fonu, 10 yıl süreyle Milli Piyango bünyesindeki şans oyunlarının düzenlenmesi için, Demirören Holding’e ait olan Sisal Şans adlı şirketi yetkilendirmişti.

Yasemin AKPINAR