Son Dakika Haberler

Engelsiz yaşamda pandemi günleri

Engelsiz yaşamda pandemi günleri
Okunma : 51 views Yorum Yap

Kars Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi kurs öğretmeni Belgin Kesemen, çoklu engeli olan engelsiz yaşam sakinlerinin bireysel ve toplumsal risk taşıyan corana virüs karşı en fazla risk gurubu içerisinde yer aldıklarını söyledi.

Ömrünü merkezdeki engelli bireylere adayan Kesemen, çevresiyle iletişimi elinde olmayan sebeplerden dolayı sınırlı tutan engelli bireylerin, pandemi sürecinde zorunlu izolasyondan dolayı dolaşım özgürlüklerinin tamamen kısıtlanmış odluğunu hatırlattı.

Kesemen bu nedenle engelli bireylerin yaşam kalitelerinin de zorlaştığına dikkat çekerek, bu süreci rahatsız edici olmaktan çıkarmak için kuruluş içerisindeki faaliyetlerin iyice yoğunlaştığını söyledi.

Engellilerin kendilerini ruhen ve bedenen iyi hissetmeleri için eğitici ve birleştirici çalışmalar yapmakta olduklarını da belirten Belgin Kesemen; “Çocukların ilgilerine göre faaliyet guruplarımız var. Faaliyetlerimiz arasında okuma-yazma, mis sabun üretimi, folklor, el sanatları, mutfak atölyeleri, geri dönüşüm tasarımları ve drama çalışmaları yer almaktadır. Ayrıca henüz aşısı yaygınlaşmayan ve spesifik  tedavisi olmayan Corona virüsüne karşı verilen ulusal mücadelede bizlerde bulaşmayı  önlemek ve sağlıklı bir yaşam için çocuklarımızla beraber fiziksel mesafe, maske ve hijyen kurallarına  önemle uymaktayız.” dedi.

(H.H.A.)KARS/Ç.U