Son Dakika Haberler

Kars Basın Tarihinin En Önemli Eseri Sergilenmeyi Bekliyor

Kars Basın Tarihinin En Önemli Eseri Sergilenmeyi Bekliyor
Okunma : 25 views Yorum Yap

​​​​​​​Kars Müze Müdürlüğü envanterinde kayıtlı bulunan tarihi gazete baskı makinesinin Kars Kent Müzesi’nde sergilenerek, turizme kazandırılması istendi.

Kars basın tarihinin önemli bir tanığı olan ve Kars Müze Müdürlüğü deposunda bulunan 1800’lü yılların sonundan kalma tarihi gazete baskı makinesinin açılması planlanan Kars Kent Müzesi’nde sergilenmesi istenildi.

II. Abdülhamid döneminde İstanbul’a getirilen ve oradan da Anadolu’nun çeşitli illerinde hizmet veren, Milli Mücadele döneminde Anadolu Basınının en büyük silahlarından biri olan H. Jullien Bruxelles marka 1800’lü yılların sonundan kalma tarihi gazete baskı makinesi, Karslı Hüryurt Ailesi tarafından bağışlanmış, Kars Müze Müdürü merhum Necmettin Alp tarafından, Kars Müzesi’ne kazandırılmıştı.

Türk Basın Tarihi için milli bir hafıza oluşturan, bir dönem de ; 1920 Kars Gazetesi’nin basımından, 1956 yılında Hüryurt Gazetesi’nin basımına kadar Cumhuriyet döneminde Kars’a hizmet eden tarihi gazete baskı makinesinin ; yapılması planlanan Kars Kent Müzesi’nde içerde veya dışarda sergilenerek, Kars turizmine kazandırılması gerekliliği vurgulandı.

ABD’nin batı yakasında yer alan ve ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya Müzesi başta olmak üzere Avrupa’daki çeşitli müzelerde de Belçika’nın başkenti Bürüksel’de imal edilen “H. Jullien” baskı makineleri sergileniyor.