Son Dakika Haberler

Kars’ta izinsiz ses kaydından bir internet sitesi sahibi gözaltına alındı

Kars’ta izinsiz ses kaydından bir internet sitesi sahibi gözaltına alındı
Okunma : 61 views Yorum Yap

Kars’ta dün AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve internet sitesi sahibi H.S.’nin yaptığı bir telefon görüşmesinin bazı sosyal medya hesaplarında  paylaşılmasının ardından İnternet sitesi sahibi H.S. gözaltına alındı.

Haber: Çetin KELEŞ

AK Parti İl Kongresine sayılı günler kala AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve Karayolları bölge Müdürlüğünde çalışan aynı zamanda da internet sitesi sahibi H.S. arasındaki henüz tarihi bilinmeyen bir telefon görüşmesi kayıt altına alınmış. Alınan kayıt dün bazı sosyal medyalarda tarafların izni olmadan paylaşıldı. Adem Çalkın ve H.S. yaptıkları açıklamalarda bu ses kaydının gerçeği yansıtmadığı ve kurgulanarak hazırlandığını ileri sürerek suç duyurusunda bulundular.

Konu ile ilgili olarak konuşmanın tarafı H.S.’nin Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Ceza Kanunun 133’ncü Maddesinin (1) fıkrasında yer alan “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmünce hakkında yakalama kararı çıkartılarak, Savcılık talimatıyla Kars İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri H.S.’nin evinde arama yaptıktan sonra H.S.’yi gözaltına aldı.

Sağlık kontrolünden geçirilen H.S. ifadesi alınmak üzere Kars Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Ayrıca aynı maddenin (3) fıkrasına istinaden “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dört bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” hükmünün de dikkate alınması ve bu tarz kayıtları paylaşım yapan şahıslar hakkında da adli işlem yapılacağı öğrenildi

(H.H.A.) KARS/ R.O