Son Dakika Haberler

Kars’ta saat 9’u 5 geçe hayat durdu

Kars’ta saat 9’u 5 geçe hayat durdu
Okunma : 92 views Yorum Yap

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82. yılında Kars’ta saat 9’u 5 geçe sirenlerin çalmaya başlamasıyla birlikte adeta hayat durdu.

Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te çalan sirenlerle birlikte Kars’ta sürücüler araçlarından inerken, yayalar ise oldukları yerde durarak saygı duruşuna geçti.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı Valilik Bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenkler sunulmasıyla başladı. Tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta da saatler 09.05’i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşu ve Atatürk’ün sesiyle 10. Yıl Nutku’nun 2 dakikalık banttan dinlenmesinin ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından şiirler ve Atatürk’ün biyografisi okundu.

Öğrenciler tarafından Atatürk’ün Gençliği Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya Cevabının okunmasının ardından Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküler dinletisiyle sona erdi.

Düzenlenen törene Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, 14’ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Jandarma İl Komutanı Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, STK temsilcileri, askeri erkan ve öğrenciler katıldı.

(H.H.A.)KARS/R.O.