Son Dakika Haberler

KIŞ SAATİ UYGULAMASINA GEÇİLECEK Mİ?

KIŞ SAATİ UYGULAMASINA GEÇİLECEK Mİ?
Okunma : 61 views Yorum Yap

Türkiye, Bakanlar Kurulu kararıyla, 2016 yılından bu yana kış saati ve yaz saati uygulamalarını gerçekleştirmiyor. Daha doğrusu yaz saati uygulaması bütün yıla yayılıyor, kış saati uygulamasına geçilmiyor. Uygulama nedeniyle kışın öğrenciler ve çalışanlar, okul ve işyerlerine, karanlıkta gidip karanlıkta dönüyorlar ve haliyle motivasyon kaybına uğruyorlar. Kars’ta hava saat 16:00’da kararıyor ve sokaklar çok erken saatlerde bomboş kalıyor.

 

 

Türkiye Arap ülkeleri kategorisine dahil oldu

 

Eski Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın görevinin ilk yılında almış olduğu bu kararda, eleştirilere rağmen ısrarcı olunmaya devam ediliyor. Bütün ülkenin saati Kars’ın doğusundan geçen bir meridyene göre ayarlanmış durumda. Avrupa’da ekim ayında kış saati uygulamasına geçilmişken, Türkiye’nin yerel saati şu anda Türkiye’den daha doğuda bulunan Suriye’den bir saat ileride. Üstelik yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi Türkiye’nin imajını da olumsuz etkiliyor. Türkiye yaklaşık 5 yıldır GMT+3 diliminde. Ülkemiz saat tanımında ve elektronik ortamlarda Ortadoğu ülkesi olarak görünüyor. Bir bakıma Avrupa ülkesi olmaktan çıkıp Arap ülkeleri kategorisine dahil olmuş oluyor. Yaz saati kalıcı hale getirildiğinde Türkiye ile İngiltere arasında 3, Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkelerle 2 saatlik fark oluşuyor. Çalışma saatlerindeki uyumsuzluk yüzünden öğleden önceki mesai tamamen kaybediliyor. Enerjiden tasarruf ediliyor olsa bile ihracattan elde edilecek gelir azalıyor, bu da ülkeye ekonomik anlamda daha fazla kaybettiriyor.

 

Enerjiden tasarruf edildiği iddiaları doğru mu?

Bu uygulama ile enerji tasarrufu gerçekleştiği iddası da pek doğru gibi durmuyor. Hatta tasarrufun aksine kalıcı yaz saati uygulamasının ilk yılında, bir önceki yıla göre elektrik tüketimi %6,5 artmış ve iddialara göre her sene bu artan tüketim nedeniyle yaklaşık 5 milyar dolar kadar zarar ediliyor. Ama artan tüketimden memnun olan, nemalanan elektrik şirketleri nedeniyle uygulamaya devam ediliyor.

 

Yaz saati uygulamasının bütün yıla yayılması, kış saati uygulamasına geçilmemesinin doğalgaz anlaşmalarımızdan kaynaklandığı da iddialar arasında. Türkiye yapılan anlaşmalar gereği, gerekenden daha fazla doğalgaz almaya zorlandığı için, fazladan alınan doğalgaz ile elektrik üretiliyor. Elektrik tüketiminin artması için de yaz saati uygulamasının bütün yıla yayılması devletin işine geliyor. Yapılan bu kötü anlaşmaların faturası vatandaşın sırtına yükleniyor.

 

Sabahları tan ağarmadan güne başlamak insan psikolojisini de olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre bu durum iş ve okul performansını düşürerek depresyona neden olabiliyor. Güne mutlu uyanmak için gün ışığı en önemli faktörler arasında sayılıyor.