Son Dakika Haberler

Muayene için yeni uyarılar

Muayene için yeni uyarılar
Okunma : 27 views Yorum Yap

Kars İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri ve bu muayenelerin kimler tarafından nerede ve nasıl yapılacağı ile ilgili duyuru yapıldı.

Kars İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Her türlü ölçü ve ölçü aletinin milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun; doğru ayarlı, muayene ve damgası yapılmış olarak kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğidir. Bu itibarla; Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik hava sayaçları ile Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller için Muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli Başvuru Portalı üzerinden 28/02/2021 tarihine kadar Türk Standardları Enstitüsü’ ne elektronik ortamda yapılacaktır. Otomatik tartı aletleri, I. ve II. Sınıf tartı aletleri. Kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri muayene başvuruları 28/02/2021 tarihine kadar Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır” denildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış olan Denge Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servisine. Taksimetre, Takograf, Isı Sayaçları Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları, muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine süresi içerisinde yapılacaktır. Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine (http://msurapor.sanayi.gov.tr/) adresinden ulaşılabilir. Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri. Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; Masa terazileri, Asma teraziler, Tek kollu kantarlar, İbreli terazi kullanıcıları tarafından 28/02/2021 tarihine kadar Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır. Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğu; Kars Belediye Başkanlığı’nda mevcuttur. Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafından  https://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden 28/02/2021 tarihine kadar Kars Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne, yapılır. İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”