Son Dakika Haberler

Öğrenciler LGS ve YKS’de bütün müfredattan sorumlu olamaz!

Öğrenciler LGS ve YKS’de bütün müfredattan sorumlu olamaz!
Okunma : 32 views Yorum Yap

Eğitim Sen Kars Şubesi, öğrencilerin LGS ve YKS’de bütün müfredattan sorumlu tutulmalarının eğitimde fırsat eşitliğine aykırı olduğunu savundu.

Eğitim Sen Kars Şube Başkanı Hakan Topçu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), KOVİD-19 salgınının eğitimi ve günlük yaşamı doğrudan etkilediği bir dönemde, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi merkezi sınavlarının kapsamında bir değişiklik bulunmadığını ve öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olacağını duyurarak bir skandala daha imza atmış olduğunu ileri sürdü.

Eğitim Sen Kars Şube Başkanı Hakan Topçu açıklamasında, “Pandemi koşullarında eğitim öğretimin bütün eksikliklerine rağmen uzaktan yapılmaya çalışıldığı, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşandığı bir dönemde, LGS ve YKS gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulması kabul edilemez.

Pandemi nedeniyle hayata geçirilen uzaktan eğitim uygulaması ve canlı derslerde, öğrencilere örgün eğitimde uygulanan müfredatın aynısı verilmiştir. Müfredatta uzaktan eğitime uygun bir seyreltme ve azaltma yapılmadığı gibi, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişimde ciddi sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Eğitimde uzun yıllardır var olan eşitsizlikler geçtiğimiz süreç içinde daha da derinleşmiştir. Özellikle sosyoekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli aileler, tarım işçisi çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, engelli çocuklar ve diğer dezavantajlı gruplar uzaktan eğitime büyük ölçüde ulaşamamış, MEB gerekli adımları atmadığı için fiili olarak sistemin dışına itilmiştir.

Kars  merkezde sınav ile alınan bir lisede uzakta eğime katılan öğrenci şöyledir :

  1. sınıf mevcut :32 derse katılan :13

10.sınıf mevcut : 29 derse katılan  :9

11.sınıf mevcut :30 derse katılan : 11

12.sınıf mevcut :26 derse katılan :10

Kars merkezde kısmen uzaktan eğitim gereçlerine  ulaşan öğrencilerin derse katılımı yukarıdaki gibiyken ,ilçelerde ve köylerde durum daha vahim gözüküyor .

Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sorunlar yaşadığı bilinmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değildir. Yüz yüze eğitimle kıyaslanamayacak kadar dar ve sınırlı olanaklarla yapılan uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak, öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur.

Kars’ta  kendi imkanları ile  öğrencilerine gereç sağlayan eğitim emekçilerine  milli  eğitim müdürlüğü  ve valilik de  destek sağlayarak  dezavantajlı öğrencilere ulaşmalıdır .İlde toplanan il hıfsızhane toplantılarına eğitim sendikaları davet edilerek görüşleri alınmalıdır.Uzaktan eğitim koşullarında müfredat ve ders içerikleri tüm farklılıklar dikkate alınarak yeniden oluşturulmalıdır. Eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmalı, bu öğrencilere yönelik özel çalışmalar yapılmalı, ders içerikleri ve kullanılacak materyaller yeniden düzenlenmelidir. Öğrencilerin sınavlarda hangi konulardan sorumlu olacakları bütün bu adımlar atıldıktan sonra belirlenmelidir.”dedi.