• hür haber

ÇOCUK VE GELECEK DERNEĞİ ARPAÇAY KÖY ÇOCUKLARINA UMUT OLDU

Çocuk ve Gelecek Derneği (ÇOGEL) tarafından onarılan ve ihtiyaçları giderilen köy okulu öğrencileri, artık geleceğe umutla bakıyor.

ÇOGEL Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Elif Esen, sosyal medyadan gelen bir taleple köy çocuklarına umut yolculuğuna başladıklarını anlattı.

Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Taşbaşı köyünün öğretmeninin kendilerine mesaj gönderdiğini belirten Esen, okulun içler acısı fotoğraflarını görünce yardımcı olmaya karar verdiklerini bildirdi.

Köyün okulunun fiziki imkanlarının oldukça yetersiz ve okulun çok bakımsız olduğunu bildiren Elif Esen, “Kışın -35 dereceleri bulan soğukta çocukların gireceği okul tuvaleti bile dışarıda ve kötü durumdaydı. Bizim yüreğimiz dayanmadı tabii. Araya Covid-19 salgını girse de bir yandan bizimle okulun yapımına destek olacak sponsorları bir yandan işi yapacak ustaları bulduk.

Önce tuvalet içeriye alındı, genişletildi. Okulun zemini yeniden yapıldı, iç ve dış duvarlar boyandı.” diye konuştu.

Tüm işleri okulların açılışına yetiştirmenin sevincini yaşadıklarını vurgulayan Esen, açılışta öğrencilere puzzle hediyeleri ile gittiklerini söyledi.

ÇOGEL Başkanı Esen, “Köy çok güzel. Kaz sürülerinin olduğu, Çıldır gölünü tepeden gören Ermenistan sınırına yakın bir köy. Köy ahalisi sıcak kanlı insanlar, daha çok Terekeme denilen halktan oluşuyor. İlçenin şiir yarışmasının birincisi olan çocuk köyden çıkmış. Sohbet ettik, gözlerinden zeka fışkırıyor. Okulun yenilenmesi, köy halkının ve çocukların mutluluğu bizim de mutluluğumuzu katladı. İstanbul’a daha niceleri nasip olsun diyerek gönül huzuru ile döndük.”

(H.H.A./KARS/Y.Ü.)3 views

Dergimiz İçin Abone olun

  • White Facebook Icon

© 2023 Created by Featdoor