• hür haber

Ermenistan'ın bu saldırı eylemlerini şiddetle kınıyoruz!

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamayı Kars kamuoyu ile paylaştı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları arasında Rusya Federasyonu arabuluculuğunda Moskova'da yapılan görüşmede varılan mutabakata rağmen, 10 Ekim 2020 saat 12:00'den itibaren insani ateşkesi gözlemlemek için Ermeni silahlı güçlerin anlaşmayı büyük ölçüde ihlal etmeye devam ettiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada, “İnsani ateşkesin ilan edilmesinden hemen sonra Ermeni silahlı kuvvetleri Azerbaycan'ın Ağdam ve Terter bölgelerine ateş açtı. Birkaç saat sonra Ermeni silahlı kuvvetleri Hadrut ve Cebrayil yönünde taarruz denemesi yapmışlar. İfadeleri kullanıldı.

Sugovşan bölgesinde Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan, beyaz bayrakla açıkça işaretlenmiş sıhhi tıbbi bir aracın Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vurulması sonucu bir sağlık çalışanı ağır şekilde yaralandı.

Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri ve cephe hattının çok ötesinde olan Gence 11 Ekim gecesi, Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından roket ateşine maruz kalmıştır. Saldırıda çocuklar da dahil olmak üzere yedi sivil katledilmiş ve 34 kişi yaralandı.

İnsani ateşkes anlaşmasının ardından Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından sivillerin ve şehirlerin bombalanması da barbarlığın bir başka açık örneğidir ve Ermeni liderlerinin ateşkes çağrılarının ikiyüzlülüklerinden başka bir şey olmadığını göstermektedir.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırgan politikasının bir parçası olarak sivillere, evlere ve sağlık personeline kasıtlı olarak ateş açması, ülkenin uluslararası insancıl hukuk ve Cenevre Sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerini göz ardı ettiğini bir kez daha ortaya koyuyor ve şunu gösteriyor: açıkça yükümlülüklerini ihlal ediyor ve hümanizm ilkelerinden uzaklar.

Ermenistan'ın bu saldırı eylemlerini şiddetle kınıyoruz ve uluslararası toplumu saldırgan Ermenistan'ı uluslararası hukuka ve uluslararası yükümlülüklerine uymaya zorlamak için kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz. Bölgedeki durumun tüm sorumluluğu Ermeni siyasi ve askeri yönetimine aittir.”

(H.H.A./KARS/Y.Ü.)

3 views

Dergimiz İçin Abone olun

  • White Facebook Icon

© 2023 Created by Featdoor