• hür haber

TÜRKİYE'NİN ZİRVESİNE ÜÇÜNCÜ KEZ TIRMANIŞ

Serhat Kalkınma Ajansı, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'daki temsilcilerinden olmayan kurumlardan 7 gazeteci ile birlikte Ağrı Dağı’na tırmanış yaptı.


Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'da faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı bugüne kadar 3 kez Ağrı Dağı’na tırmanış programı gerçekleştirdi.

CNN Türk, NTV, DHA ve Kanal B yayın gruplarından 7 dağcı gazeteci 5.137 metrelik Ağrı Dağı zirvesine çıkmak için Ankara’dan yola çıktı.

Tırmanış öncesi gazeteciler, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir belediye tarafından gönderilen kışlık bot ve montları, Doğubayazıt’ın Küçük ve Büyük Yılanlı, Karaca ve Karaburun köylerindeki 128 çocuğa hediye etti.

Daha sonra üç gün süren tırmanış programı için gazeteciler önce 3200 metrelik birinci kamp alanına yürüdü. Geceyi buradan geçiren gazeteciler, ertesi gün 4200 kampına tırmandı. Sabaha karşı zirve tırmanışına başlayan gazeteciler, karlı, rüzgarlı ve sisli havada yaklaşık 5 saat boyunca zorlu bir tırmanış gerçekleştirdi. Soğuk havaya dayanamayan dört gazeteci tırmanışı yarıda bırakırken, üç gazeteci zirve yapmayı başardı. Tırmanış grubu zirvede SERKA’nın flamasını açarak fotoğraf çektirdi. Zirve sonrası mola vermeden Doğubayazıt ilçesine yürüyen gazeteciler, ertesi gün Ankara’ya döndü. Gazetecilerin Ağrı Dağı’nı tırmanış programı yaygın medyada ve televizyon kanallarında geniş yer buldu.

(H.H.A./KARS/Y.Ü.)0 views

Dergimiz İçin Abone olun

  • White Facebook Icon

© 2023 Created by Featdoor