• hür haber

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İKİNCİ AŞAMA 12 EKİMDE BAŞLIYOR

Pandemi dolayısı ile 21 Eylül’de aşamalı başlatılan eğitim ve öğretimin ikinci aşaması 12 Ekimde başlıyor.


Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime aşamalı geçiş planı doğrultusunda, yarından itibaren ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ile özel gereksinimli çocukların okullarında yüz yüze eğitim başlatılacak.

12 Ekim Pazartesi yüz yüze eğitime başlayacak olan öğrenciler haftada 2 gün, 2 grup halinde okula gidecek. Türkçe, matematik, hayat bilgisi ve İngilizce gibi dersler yüz yüze, resim, beden ve müzik dersleri ise online yapılacak. Bu derslere ek olarak 4'üncü sınıflar ayrıca haftada 1 saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersini de yüz yüze görecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kars İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay; “Bildiğiniz gibi pandemi süreci nedeniyle 21 Eylül’de okul öncesi çocuklarımız ve birinci sınıf öğrencilerimiz yüz yüze eğitime başladılar. İlk hafta uyum haftası olduğu için çocuklarımız haftada bir gün okula davet edildi. 12 Ekim'den itibaren ise okul öncesi eğitim kurumlarında ders gören çocuklarımız haftanın 5 günü de okula gidecekler. İlkokul 1,2,3,4 Sınıftaki çocuklarımız haftanın 2 gün okula gidecekler. Okul müdürlerimiz gruplara bölecek bunları bir grup pazartesi ve salı günleri, diğer grup Perşembe ve Cuma günleri devam edecekler. Çarşamba günü ise okulda temizlik yapılacak bir taraftan da yüz yüze görülmeyen derslerin telafisi uzaktan eğitim ile öğretmenler tarafından yapılacak.” dedi.

Acay açıklamasını şöyle sürdürdü: “Beden eğitimi, resim ve müzik gibi dersler uzaktan eğitim ile devam edecek. Yine ortaokul düzeyinde 8 sınıflarımız, lise düzeyinde 12 sınıflarımız yüz yüze eğitime başlayacaklar. Bu ders saatlerimiz 30'ar dakika olacak günlük 6 saat liselerde 8 saat olacak. Teneffüsler 10 dakika olacak, ara veremeyecek derslerimize yani yemek konusu oluşmayacak bulaş riskinin artmaması için. Bunun yanında en önemlisi en önemli hususta köy Ortaokullarında yani öğrenci sayısı az olan seyreltilmiş okullar yani doğal olarak seyreltilmiş okullarımız bulunmakta. Köylerde ortaokullarımız var. İlimizde 20 tane ortaokulumuz bulunmakta. İmam hatip okulları ile birlikte bu okullarımızda Sağlık Müdürlüğü'nün uygun gördükleri varsa, biz buradan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla tüm kademelerinde açacağız.”

(H.H.A/KARS MERKEZ/R.O.)

1 view

Dergimiz İçin Abone olun

  • White Facebook Icon

© 2023 Created by Featdoor