Son Dakika Haberler

“ ÜLKENİN SOSYAL DEMOKRAT BİR İKTİDARA İHTİYACI VAR! “

“ ÜLKENİN SOSYAL DEMOKRAT BİR İKTİDARA İHTİYACI VAR! “
Okunma : 116 views Yorum Yap

Röportaj: Yasemin Akpınar

YAKIN ZAMANDA CUMHURTİYET HALK PARTİSİ‘NE GEÇEN DEMOKRATİK SOL PARTİ KARS İL BAŞKANI, TECRÜBELİ SİYASETÇİ HASAN AHMETOĞLU İLE BU BİRLEŞMENİN DETAYLARINI KONUŞTUK.

Pandemiyle birlikte daha da derinleşen ekonomik kriz koşulları Türkiye’de gözleri erken seçim tartışmalarına çevirirken, siyaset arenasında yeni oluşumlar ve cepheleşmeler gündeme geliyor. DSP Kars teşkilatının toplu olarak istifa ederek CHP’ye geçişini de seçim sathı mahalinde yaşanan yeni gelişmeler arasında değerlendirmek mümkün.

Hasan Ahmetoğlu’na bu hamlenin arka planını ve nedenlerini sorduk.

Tecrübeli siyasetçi sosyal demokrat cephenin, Atatürk‘çü çizgideki CHP’de birleşmesi gerektiğini savunuyor.

-Merhum Bülent Ecevit’in ‘’Demokratik Sol Parti benim çocuğum, Cumhuriyet Halk Partisi baba ocağımdır.’’sözünü anımsatarak, rozet takma töreni ile Cumhuriyet Halk Partisi’ne dahil oldunuz. Neden böyle bir geçiş yaptınız?

– Son yerel seçimlerde alınan sonuçların, sosyal demokratlara zarar verdiği kanısına vardık. Yapmış olduğumuz örgüt toplantılarında arkadaşlarımızla ortak karar aldık. Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmadan önce, biz Atatürk ilkelerine bağlı olarak, 34 yıl Demokratik Sol Parti’ye hizmet ettik. Ne Atatürk’e ne Ecevit’e olan saygımızı asla yitirmedik. Ancak merhum Ecevit’in kendisinden sonra koltuğu doldurulamayınca bizler de onun il başkanları toplantısında söylediği ‘’Cumhuriyet Halk Partisi ile hiçbir sorunumuz yoktur, Demokratik Sol Parti benim çocuğum, Cumhuriyet Halk Partisi baba ocağımdır.’’ sözlerini referans alarak baba ocağına döndük. Zaten başka bir partiye geçişimiz söz konusu olamazdı. Ya Demokratik Sol Parti’de mücadelemize devam edecektik ya da Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılacaktık. Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmamızdaki en büyük sebep, bütün sol sosyal demokratların bir araya gelmesi, ülkemizin içinde bulunduğu bu kaostan ancak sosyal demokrat bir iktidarın kurtarabileceği düşüncesidir. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldık, orada olmaktan da onur duyuyoruz. Bundan sonraki siyasi mücadelemiz Cumhuriyet Halk Partisi’nde devam edecek, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında da halkımıza daha iyi hizmet edeceğimiz düşüncesindeyim.

-Şu anda Türkiye’de erken seçim konuşuluyor malum. Türkiye’nin farklı illerinde de Demokratik Sol Partililer Cumhuriyet Halk Partisine katılır mı? Bu iki partinin ulusal çapta da birleşmesi mümkün olabilir mi? İki partinin siyasal farklılıkları yok mu?

Birleşme genelde tavanda olmaz, tabanda birleşme olur. Biz birleşmeyi tabanda gerçekleştirdik. Kars başlangıçtır, Türkiye’nin çeşitli illerinde Demokratik Sol Parti’den Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılımlar olacaktır. Aramızda herhangi bir siyasal fark yoktur. Sonuç itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi de Demokratik Sol Parti de Atatürk ilkeleri doğrultusunda kurulmuş partilerdir.

Önümüzdeki dönemde erken seçim bekleniyor. Büyük ihtimal 2021 seçim yılıdır. Biz buna en iyi şekilde hazırlık yapmak zorundayız. Bu hazırlıklarımızı da mümkün mertebe hızlandırıp partinin tabanına yayarak köy ve mahalle çalışmalarına şimdiden başlamayı planlıyoruz, zaten var olan çalışmaları da hızlandırmayı planlıyoruz.

-Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül’ün henüz bir partileşmeyen hareketlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu siyasi hareketlenme seçmende nasıl bir karşılık bulur? Sol bölünür mü? 

Solda, yeni kurulacak bir parti tutmaz, Bunun örneklerini gördük. Sayın Ecevit’in bu konu hakkında bir konuşmasını anımsatmak istiyorum; 2002 yılında Demokratik Sol Parti 64-64 ikiye bölündü. Ben bu konuda ilk deklarasyonu yayınlayan il başkanı oldum. Demokratik Sol Parti’den herkes istifa etse Kars il örgütü görevine devam edecektir dedim, benden sonra 80 il de aynı deklarasyonu yayınladı. Ve ben Ankara’ya çağırıldım. O dönem sadece Samsun il örgütü istifa etmişti ve Yeni Türkiye Partisi kurulmuştu. Sayın Ecevit Genel Merkezden çıkarken gazeteciler kendisine sordular; Sayın Başbakan partiniz 64-64 ikiye bölündü ve yeni bir parti kuruyorlar bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Bülent Ecevit’in cevabı: ‘’Partimizin bölünüşünün uluslararası boyutu var, arkadaşlarımız ayrılıp yeni bir parti kurabilirler ancak ilk seçimde dağılırlar. İlkesiz insanların ilkeli partisi olmaz.’’ Şimdi de aynı şey geçerli, solda kurulan yeni bir parti tutmaz, solun tek partisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Ben buradan tekrar çağrıda bulunuyorum bütün solcular, sosyal demokratlar, demokratik solcular Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Atatürk’ün partisinde birleşmek zorundayız. Ülkenin buna ihtiyacı var. Ülkenin sosyal demokrat bir iktidara ihtiyacı var. Bu iktidarı mutlaka kurmalıyız. Yine Bülent Ecevit’in bir sloganı vardı; ‘Yerelden genele halk iktidarı’ yerelde Cumhuriyet Halk Partisi ile bunu başardık, genelde de hep beraber başarıp iktidara gelebiliriz.

–              ‘’Demokratik Sol Parti, Cumhuriyet Halk Partisi’nin arka bahçesine döndü.’’ Cumhuriyet Halk Partisi’ne küsenler, aday gösterilmeyi bekleyip aday olamayanlar Demokratik Sol Parti’ye geçiyor gibi söylemlere katılıyor musunuz?

Bu söylemlere katılmıyorum. Demokratik Sol Parti Cumhuriyet Halk Partisi’nin arka bahçesi      değildir,  bu aşamada seçenek de olamayacaktır. Demokratik Sol Parti Bülent Ecevit’ten sonra her geçen gün kan kaybetti. Bu bir türlü önlenemedi, önlenemediği gibi vatanseverler, Atatürkçüler, Ecevitçiler Demokratik Sol Parti’de yapamayacağını anlayanlar Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmaya başladılar. Kars’ta bu katılım sağlandı önümüzdeki günlerde takip ederseniz Türkiye’nin birçok ilinde de Demokratik Sol Parti’den Cumhuriyet Halk Parisi’ne katılımlar devam edecektir ki bununla ilgili şahsi çalışmalarım da var. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Oğuz Kaan Salıcı’ya da sözüm var.

Tabi ki CHP’de de her partide olduğu gibi dargınlar küskünler vardır. Küskün olanların, kırgın olanların  mutlaka partiye yeniden kazandırılması ve gerekirse hepsinin ayağına gidilerek davet edilmesi gerekiyor. Yeniden partinin ayağa kalkması gerekiyor. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi Kars’ta neredeyse 30 yıldır belediye başkanı çıkaramıyor, milletvekili çıkaramıyor. Kars Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir kalesidir. Bu kaleyi yeniden inşa edebilmek için dargın, kırgın kimler varsa hepsinin ayağına giderek bir toplumsal Cumhuriyet Halk Partisi barışını sağlamaya çalışacağız.

-Demokratik Sol Parti son zamanlarda cumhur ittifakına yakın tutum sergiliyor. Demokratik Sol Parti sizce her hangi bir ittifakta yer alabilir mi?

-Takip ettiğim kadarıyla Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder Aksakal genel olarak Akit TV A Haber gibi hükümete yakın kanallarda programlara katılıyor. Bu da sayın Önder Aksakal’ın Cumhur ittifakına daha yakın olduğunu gösterir. Bundan dolayı bütün demokratik solcularda bir rahatsızlık var. Zaten bu istifalar da genelde bu rahatsızlığın sonucudur. Bu sebeple Millet ittifakına yakın bulmuyorum, Millet ittifakına yakın görmüş olsaydık zaten biz de ayrılmazdık, hep beraber Millet ittifakını güçlendirmek için çalışırdık. Ancak Cumhur ittifakına yakın bulduğumuz için bu istifaları başlattık.

–              Yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? İktidarın oylarından kendilerine pay alabilirler mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok doğru şeyler söylemesine rağmen muhafazakar kesimi inandıramıyor. Ak Parti’nin aleyhine Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi isimler konuştuğu zaman muhafazakar kesimi daha iyi ikna edebiliyorlar. Bu bir gerçek. Bu anlamda yeni kurulan partiler ve Saadet Partisi Cumhur ittifakından fevkalade oy alacaklardır.