Son Dakika Haberler

YÜKSEL AKBABA: ‘BİR SONRAKİ SEÇİMDE HEDEF %20 OY’

YÜKSEL AKBABA: ‘BİR SONRAKİ SEÇİMDE HEDEF %20 OY’
Okunma : 49 views Yorum Yap

Kars İyi parti il başkanı Yüksel Akbaba ile gündeme ve Kars’a ilişkin konuları değerlendirdiğimiz bir söyleşi gerçekleştirdik.

Partisinin olaylı kongresi, erken seçim ve Parlamenter Sisteme geçiş hakkında düşüncelerini belirten tecrübeli siyasetçi Akbaba, Kars Belediyesi’ne kayyum atanması husunda da samimi açıklamalarda bulundu.

 

Bilindiği üzere iyi parti kurultayında delegelere, “oy verilmeyecekler” listesi gönderildiği iddiaları gündeme gelmişti. Farklı ilerde de il, ilçe teşkilatlarının kongre yapmasının engellendiği, tabanın sesine kulak verilmeden il başkanlarından bağımsız bir şekilde Millet Vekili listelerinin oluşturulduğu konuşulmuştu. Kars il başkanı Akbaba, bu iddialara katılmadığını Kurultayda kendisinin de olduğunu fakat  kendisine böyle bir liste verilmediğini söyledi. Kars’ta İl Kongrelerini gerçekleştirdiklerini fakat bazı illerde pandemi koşullarının kongre yapılmasına engel olduğunu, Millet Vekillerinin belirlenmesinde il başkanlarının, teşkilatların ve genel merkezdeki komisyonun görüşlerinin alındığını belirtti. İlk kez seçime girildiği için ve bu baskın bir seçim, teşkilatların tamamlanmadığını, il ve ilçe başkanları birbirini tanımadığını belirten Akbaba, kuruluşta bu tür hataların olabileceğini düşüncesinde olduğunu söyledi.

 

Erken seçim gündemdeyken, seçime hangi sistemle gideceğimiz de merak konusu. Bazı siyasetçilerden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden vazgeçileceği sinyalleri alınırken, Meral Akşener de her fırsatta Parlamenter Sisteme dönüş çağrısı yapıyor. Eğer Parlamenter Sisteme tekrar geçiş yapılırsa muhakkak ki Meral Akşener’in ısrarı da bu kararda oldukça etkili olacak. Akbaba da mevcut Cumhurbaşkanının bir yolunu bulup Parlamenter Sisteme dönüş yapacağını düşünenler arasında. Parlamenter sisteme geçiş yapılması durumunda Akşener’in, AKP ile iş birliği yapma ihtimalini kesin bir dille reddeden Akbaba, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin meclise gelmesi halinde, kanunun meclisten geçmesi için partisinin her türlü desteği vereceğini açıkladı. Akbaba, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçilmesi halinde ittifaklara gerek kalmayacak, her parti kendi tüzüğünü ortaya koyacak.’ dedi.

 

Akbaba’nın iddasına göre, seçimlere ilişkin anketlerde geçtiğimiz seçimlerde İyi Parti %16-18 oy bandında görülürken seçim sonucunda %10 oy alabildi. Şu anda anketlerde İyi Parti’nin en düşük oranının %13 olduğunu belirtirken, seçim için hedeflerinin %20 oy bandına ulaşmak olduğunu söyledi. Havuz medyasında çok fazla yer bulamayan Millet İttifakı liderleri, seçimler zamanında TRT ekranlarında da istedikleri kadar yer alamadılar. Bunun sonucu olarak Millet ittifakı liderleri, kitlelere kendilerini yeteri kadar ifade edemediler. AKP liderinin 55 saat yer aldığı TRT ekranında, Meral Akşener’e sadece 12 dakika yer verildi.

 

Kars’ın dağdan yönetildiği iddialarını da değerlendiren Akbaba, ‘Ayhan Bilgen iyi yetişmiş bir politikacı ama bana göre Kars’a partisinin görevlendirmesi sonucunda baskıyla gelmişti. Mecliste diğer partiler tarafından da kabul gören, iyi pozisyonu olan bir Millet Vekiliydi. Maalesef bir silahlı eşkıya grubu var, Ayhan Bilgen de onlara mümkün mertebe bulaşmamaya çalıştı. Ben onlara taviz verdiğini sanmıyorum. Ama bu tür örgütlerin önünde durmak da çok zordur.’ dedi.

Akbaba Kars’ta HDP’nin seçim kazanmasını sağlayanın da AKP olduğunu belirterek, ‘AKP Belediye Başkan adayını açıkladı, adayının seçilmesi neredeyse kesinken adayını çekme kararı aldı. MHP’nin bu işi yapamadı, yolsuzluk iddialarıyla da yıpranmış bitmişti. CHP’nin adayının önünü de Naif Alibeyoğlu DSP’den aday olarak kesince, Belediye Başkanlığına HDP’nin adayı seçilmiş oldu. AKP’nin düşüncesi şöyle, seçimi ben kazanamazsam HDP kazansın bir yolunu bulur, Belediyeyi HDP’nin elinden alırım.’ dedi.